O parafii żyglińskiej – wykład

Data publikacji: 9 czerwca 2014

Po kilkumiesięcznej przerwie w Centrum Kultury Śląskiej zostały wznowione prelekcje wygłaszane w ramach projektu „Historia lokalna na przykładzie wybranych powiatów, miast i gmin” Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej w Gliwicach. Pierwszym tematem poruszonym 4 czerwca 2014 r. przez Józefa Tyrola – filologa, nauczyciela, przede wszystkim jednak badacza przeszłości i autora kilku biografii postaci związanych z dziejami naszego regionu – stała się historia kościoła i parafii w Żyglinie, jednej z najstarszych (obok repeckiej i starotarnowickiej) na Ziemi Tarnogórskiej. W ramach ciekawej opowieści pana Tyrola zebrani mogli m.in. poznać granice tej rozległej parafii, nazwiska jej proboszczów od czasów średniowiecza, dowiedzieć się o wysokości kolędy, liczby chrztów i ślubów, a także zobaczyć karty szesnastowiecznego dokumentu z nazwiskiem nowonarodzonego dziecka (Szołtysik) i ówczesnych właścicieli Nakła – Laryszów.
Następne spotkanie przewidziane jest na początek lipca.
Tekst i zdjęcia: Renata Głuszek CKŚ