Najlepszy geolog w Polsce

Data publikacji: 10 czerwca 2014

Katarzyna Nowak, uczennica klasy I o profilu matematyczno- geograficznym II LO im. Stanisława Staszica w Tarnowskich Górach wygrała XV edycję Ogólnopolskiego Konkursu Geologiczno – Środowiskowego organizowanego przez Państwowy Instytut Geologiczny w Warszawie. Finał odbył się w dniach 3-4 czerwca 2014 r. w Warszawie. Do finału zakwalifikowali się tylko zwycięzcy półfinałów regionalnych. Region Górnośląski obejmuje obszar województwa śląskiego i opolskiego. W półfinałach brały udział 2 uczennice Staszica: oprócz Kasi, która zdecydowanie wygrała, szkołę i nasze miasto reprezentowała również Magda Wyleżałek z klasy II ( zajęła 5 miejsce).
Aby dojść do finału Kasia musiała w pierwszym etapie napisać pracę na temat gazu łupkowego i innych surowców energetycznych, następnie ( II etap ) rozwiązać test 30 pytań, po którym okazało się , że jest najlepsza. W Warszawie finaliści odpowiadali w obecności publiczności na 40 pytań podzielonych na 4 tury o różnej tematyce: przeszłość geologiczna, procesy geologiczne, minerały i skały oraz gaz łupkowy. W podsumowaniu kolejnych tur okazało się, że Katarzyna Nowak zdeklasowała innych finalistów. Przewaga nad 2 miejscem wynosiła 19 punktów. W nagrodę otrzymała teleskop, aparat fotograficzny, książki i filmy edukacyjne oraz … indeks wyższej uczelni na kierunku Inżynierii Geologicznej.
Pobyt w Warszawie organizatorzy wzbogacili o pobyt finalistów i ich opiekunów w Centrum Nauki Kopernik, przewodniczka oprowadziła po warszawskiej starówce oraz zaprowadziła do ogrodów Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego.
Opiekunem naukowym Kasi i Magdy jest Aleksandra Wtorek nauczyciel geografii w Staszicu.

Na zdjęciu od lewej: Aleksandra Wtorek (opiekun – nauczyciel geografii), Magda Wyleżałek, Katarzyna Nowak (laureatka konkursu).