O infrastrukturze transportowej w Polsce

Data publikacji: 13 czerwca 2014

„Co warto wiedzieć o inwestycjach w infrastrukturze transportowej w Polsce ?” to temat wykładu – spotkania słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku z posłem na Sejm RP Jerzym Polaczkiem, który miał miejsce 9 czerwca i był okazją do rozmowy na tematy bardzo wakacyjne ale także bardzo bulwersujące; nie inaczej jest bowiem kiedy rozpoczynają się wielkie wakacyjne podróże i stajemy wobec dylematu wyboru środka transportu: kolej, autostrada, droga szybkiego ruchu… I cóż – jest dobrze, ale jest źle – narzekamy, denerwujemy się, bo brudno, niewygodnie, drogo, korki, remonty, objazdy.

Blaski i cienie inwestycji w infrastrukturze transportowej starał się przedstawić słuchaczom Tarnogórskiego Stowarzyszenia UTW poseł Jerzy Polaczek. Wykładowca w latach 2005–2007 był ministrem transportu w rządach Kazimierza Marcinkiewicza i Jarosława Kaczyńskiego, aktualnie jest członkiem sejmowej Komisji Infrastruktury. Uczestnicy spotkania mieli więc okazję, by popatrzeć z szerszej perspektywy na to co się dzieje w inwestycjach transportowych, w związku z którymi media donoszą ciągle o różnych nieprawidłowościach. Poseł Jerzy Polaczek pokazał jaka jest strategia rozwijania polskiej infrastruktury komunikacyjnej, zwracając uwagę na wiele osiągnięć, ale także na ewidentne błędy, których rozliczenia domagają się przecież wszyscy. Prawo błędu przy wszystkich działaniach i na każdym szczeblu może wystąpić i jest oczywisty czynnik ludzki, ale kiedy następuje seria błędów, niekorzystnych umów, przeradzających się w marnowanie publicznych pieniędzy należy osoby odpowiedzialne rozliczyć i rzetelnie wyjaśnić opinii publicznej kto za to wszystko jest odpowiedzialny. I takie głosy, opinie i uwagi padały ze strony słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku, którzy wyrażając powszechne zresztą odczucia, wyrażali swoje zaniepokojenie.

Tarnowskie Góry to miasto kolejarskie, nie mogło więc zabraknąć dyskusji i uwag o przyszłości polskiego kolejnictwa. Wykładowca pokazał na wielu przykładach działania rzekomo zmierzające do unowocześnienie transportu kolejowego, ale i śmiech ogólny wzbudziły pokazane opracowania strategii naprawy, czy unowocześniania tej dziedziny infrastruktury o znaczeniu przecież pod wieloma względami strategicznym; już same tytuły opracowań: „Optymalizacja punktów styku klienta z Grupą PKP”, „Eksploracja driverów satysfakcji oraz wizerunek Marki PKP S.A. Raport z badania jakościowego dla PKP” dają wiele do myślenia. Ciekawsze są jednak propozycje naprawy na przykład owych „punktów styku klienta z Grupą PKP” – i tu trzeba zacytować taką propozycję „przyjemnego zaskoczenia klienta: Szacunek dla Klienta – Dyspozytor zawsze wyjaśnia powód opóźnienia i poprawia pasażerom humor opowiadając dowcipy podczas zapowiedzi pociągu”. Trzeba powiedzieć, że „Dbanie o samopoczucie klienta: Na peronach jest puszczana muzyka klasyczna, by umilić pasażerom czas oczekiwania” – może wywołać mieszane odczucia. Ale to przecież podobno badanie renomowanej firmy konsultingowo-doradczej, która bardzo „naukowo” przeprowadziła analizę istniejącej infrastruktury kolejowej . I co z tego wynika wszyscy widzą i nerwowo ,zwłaszcza przed wakacjami, zaczynają zadawać pytania – o co w tym wszystkim chodzi. I tak bardzo emocjonalnie z Wykładowcą rozmawiali słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku- Tarnogórskiego Stowarzyszenia UTW. Ważne było jednak zapewne uświadomienie słuchaczom, że inwestycje w infrastrukturze transportowej mają blaski i cienie, że powinniśmy się i cieszyć z korzystnych zmian, i niepokoić negatywnymi zjawiskami. Oczywiście społeczeństwo obywatelskie ma możliwości uczestniczenia w dyskusjach i wpływania na wiele działań, które nas dotyczą.

Spotkanie z posłem na Sejm RP Jerzym Polaczkiem pozwoliło popatrzeć na problemy związane z infrastrukturą transportową z perspektywy doświadczeń byłego ministra, który pracuje w parlamentarnej komisji infrastruktury i na co dzień analizuje różne problemy tego obszaru naszej rzeczywistości. Zapewne można wykład „Co warto wiedzieć o inwestycjach w infrastrukturze transportowej w Polsce ? ”- spotkanie z posłem Jerzym Polaczkiem zamknąć refleksją, uważanego za ojca narodu amerykańskiego, Jerzego Waszyngtona, który stwierdził: „Prawa lub rozporządzenia przygotowane niedbale lepiej gdyby nigdy nie zostały stworzone”.

Stanisława Szymczyk sekretarz Tarnogórskiego Stowarzyszenia – UTW

Tarnogórskie Stowarzyszenie Uniwersytet Trzeciego Wieku zaprasza swoich członków 24 czerwca 2014 roku o godz. 16:00 na Noc świętojańską na Żabich Stawach. Więcej informacji na stronie: www.utwtg.pl