SOSW – to już pół wieku!

Data publikacji: 17 czerwca 2014

Szkoła to nie budynek i nie te wspaniale wyposażone sale. Szkoła to uczniowie, rodzice, opiekunowie, kadra, to społeczność, którą łączą wspólne miejsce i cel. Każdy dzień naszej pracy to zdobycie i utrzymanie zaufania ucznia, to wiedza, zaangażowanie i serce na dłoni. I domowa atmosfera, która jest warunkiem koniecznym do funkcjonowania takiej szkoły – mówił Roman Kurda, dyrektor Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego podczas uroczystości zorganizowanej z okazji jubileuszu placówki. Szkoła uczciła dziś jubileusz 50-lecia istnienia!

Dzień jubileuszu stanowił okazję do przekazania dyrekcji szkoły wielu wspaniałych życzeń oraz Złotego Medalu za Zasługi Dla Województwa Śląskiego, który wręczył przewodniczący Sejmiku Województwa Śląskiego – Andrzej Gościniak. Gratulacje złożyła między innymi Starosta Lucyna Ekkert, która objęła honorowym patronatem obchody szkolnego jubileuszu.

Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy to jeden z najważniejszych podmiotów edukacji, opieki i wychowania w naszym powiecie. Mam świadomość, ile trzeba mieć wewnętrznego potencjału, aby podjąć się pracy z dziećmi niepełnosprawnymi, które potrzebują szczególnej pomocy. Ile trzeba mieć w sobie miłości, zrozumienia, tolerancji i umiejętności poświęcenia. Dlatego składam Państwu serdeczne podziękowania życząc satysfakcji z wykonywanej pracy i uśmiechu na twarzach uczniów – mówiła starosta Lucyna Ekkert.

Z okazji jubileuszu w szkole zorganizowano Dni Otwarte i Piknik Rodzinny. Organizatorzy przygotowali wiele atrakcji dla przybyłych gości. Ich zamiarem było również pochwalenie się tą częścią ośrodka, która dzięki staraniom Starostwa Powiatowego w Tarnowskich Górach w latach 2009-2010 została pięknie wyremontowana. Przeprowadzono modernizację budynku internatu, kuchni i stołówki należących do ośrodka. Projekt był współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego województwa śląskiego. W budynku tym mieści się internat i szkoły dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym i znacznym: podstawowa, gimnazjum i szkoła przysposabiająca do pracy. Znajduje się tam również wiele sal specjalistycznych np. integracji sensorycznej, terapii polisensorycznej, doświadczania świata, logopedyczna i komputerowa.