Noc świętojańska Uniwersytetu Trzeciego Wieku

Data publikacji: 30 czerwca 2014

24 czerwca wielkim festynem „Sobótka na Żabich Stawach w Sowicach” studenci Tarnogórskiego Stowarzyszenia Uniwersytet Trzeciego Wieku zakończyli siódmy rok akademicki. Spotkanie„ Sobótka na Żabich Stawach w Sowicach”, zarazem wyjątkowy wykład i wielki „rodzinny” festyn słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku, pozwoliły uczestnikom przypomnieć sobie historię polskiej kultury; poznać tradycje i obrzędy folklorystyczne. Noc Świętojańska to przecież jeden z ciekawszych obyczajów wywodzących się z kultury słowiańskiej, barwny, pełen magii i czaru zwyczaj, do którego powrócono, by przypominać sięgające korzeni naszej kultury narodowej zwyczaje. Piękny folklorystyczny spektakl Sobótkowy przygotowała grupa teatralna Uniwersytetu Trzeciego Wieku w składzie: Maria Witkowska, Maria Gołąbska – Marulewska, Barbara Holy, Elżbieta Płaczek, Bogusława Sukiennik, Henryka i Andrzej Żurkowie, Aleksandra i Jan Różyccy, Wacław Kwiek, Józef Antonik w reżyserii Henryki Borkowskiej -Szmatloch i w muzycznym opracowaniu Ireny Jasiurkowskiej.

Wzruszające były słowa najstarszego słuchacza Uniwersytet Trzeciego Wieku – 95-letniego Alfreda Gedigi, który dziękował za to, że może być studentem tej niezwykłej uczelni, która rozbudza zainteresowania i pasje a także pozwala poznawać zmieniający się świat. Trzeba podkreślić, że ta niezwykła impreza – projekt Tarnogórskiego Stowarzyszenia Uniwersytet Trzeciego Wieku „Sobótka na Żabich Stawach w Sowicach”, była wspierana przez Urząd Miasta Tarnowskie Góry w ramach ogłoszonego dla organizacji pozarządowych konkursu z dziedziny kultury.

Podsumowaniem spotkania zamykającego 7. rok działalności Tarnogórskiego Stowarzyszenia Uniwersytet Trzeciego Wieku może być refleksja będąca parafrazą popularnej piosenki: Chodzę do 3. Wieku, bo każdy gdzieś chodzi – jedni do pracy, a do szkoły młodzi. Razem jest nam dobrze, a czasem wspaniale …Wciąż ta myśl, nie mogę się uwolnić od niej, że jeszcze tylko maj, czerwiec i… Wakacje, znów mamy wakacje! Na pewno mam rację- wakacje mamy znów!

W „Sobótce” UTW uczestniczyli licznie studenci, a także goście honorowi: radna Sejmiku Śląskiego – Barbara Dziuk, przedstawiciele władz miasta: burmistrz Tarnowskich Gór Arkadiusz Czech, wiceburmistrz Piotr Skrabaczewski oraz przewodniczący Rady Miejskiej Stanisław Kowolik. W swoich wystąpieniach goście honorowi gratulowali słuchaczom sukcesów, satysfakcji z podejmowanych działań i życzyli zdrowia i energii dla realizacji nowych zamierzeń, podkreślając wsparcie władz samorządu lokalnego dla działań dojrzałych studentów.

Stanisława Szymczyk- sekretarz TS- UTW
Więcej informacji na www.utwtg.net.pl