Wiele inspirujących pejzaży

Data publikacji: 7 sierpnia 2014

Kiedyś nie wiedziałam, że na Śląsku jest tak wiele pięknych miejsc do namalowania. W tym roku szczególne wrażenie zrobiły na mnie odremontowane rzeźby w świerklanieckim parku. Pamiętam je sprzed roku, wtedy wyglądały zupełnie inaczej. Plenery to dla mnie przede wszystkim miejsce wymiany doświadczeń, tutaj się rozwijam. Kiedyś uprawiałam tylko malarstwo olejne, teraz próbuję już swych sił w pastelach i rysunku – mówi Maria Stawik – Höhlriegel, która w Międzynarodowym Plenerze Artystycznym uczestniczy już drugi raz.

Kiedyś nie wiedziałam, że na Śląsku jest tak wiele pięknych miejsc do namalowania. W tym roku szczególne wrażenie zrobiły na mnie odremontowane rzeźby w świerklanieckim parku. Pamiętam je sprzed roku, wtedy wyglądały zupełnie inaczej. Plenery to dla mnie przede wszystkim miejsce wymiany doświadczeń, tutaj się rozwijam. Kiedyś uprawiałam tylko malarstwo olejne, teraz próbuję już swych sił w pastelach i rysunku – mówi Maria Stawik – Höhlriegel, która w Międzynarodowym Plenerze Artystycznym uczestniczy już drugi raz. W tym roku razem z panią Marią przyjechał także mąż Helmut, który jest fotografikiem. Ona jest Polką z poznańskiego, on Niemcem, mieszkają w Aurach, miejscowości położonej w naszym partnerskim powiecie Erlangen – Höchstadt.

Wszyscy się tutaj uczymy, jeden od drugiego i panuje wspaniała międzynarodowa atmosfera – potwierdza stała bywalczyni powiatowych plenerów Beata Hetmańczyk. W wydarzeniu uczestniczy trzeci raz, po raz drugi zabrała ze sobą córkę, która w tym roku zdała do tarnogórskiego Liceum Plastycznego.

Macie wiele wspaniałych motywów do malowania, pałace i piękną architekturę. Znalazłam tu wiele inspiracji – mówi z kolei Eva Sindmanova Novej Paki koło Jiczyna w Czechach. Na plenerze w naszym powiecie jest pierwszy raz.

W ramach Międzynarodowego Pleneru Artystycznego ‘Powiat Tarnogórski 2014” 27 artystów z Polski, Czech i Niemiec miało okazję tworzyć swoje prace w wielu malowniczych zakątkach: w Brynku, Świerklańcu i Nakle Śląskim, Kaletach – Zielonej i na tarnogórskim Rynku. Powstałe prace zobaczyć będzie można na wernisażu poplenerowym, który odbędzie się 19 sierpnia o godz. 18 w Centrum Kultury Śląskiej w Nakle Śląskim.

Celem pleneru jest wypromowanie powiatu tarnogórskiego jako miejsca przyjaznego sztuce, ukazanie i popularyzacja piękna architektury i przyrody terenów obejmujących nasz powiat, pobudzanie kulturalnych inicjatyw lokalnych oraz promocja Ziemi Tarnogórskiej na mapie turystycznej i artystycznej w Polsce, Republice Czeskiej i w Niemczech.

Organizatorami pleneru są: Starostwo Powiatowe w Tarnowskich Górach, Miasto Kalety i Gmina Świerklaniec.

Call Now ButtonZadzwoń teraz