Please install Yoast SEO plugin and enable the breadcrumb option to use this shortcode!

Trzy dni z Derbami Artystycznymi

Data publikacji: 25 sierpnia 2014
Herb Powiatu Tarnogórskiego

W dniach 22 – 24 sierpnia 2014 r. Pałac w Nakle Śląskim stal się ważnym elementem ciekawej międzyregionalnej inicjatywy artystycznej programu o nazwie Derby Artystyczne „Śląsk – Małopolska ‘2014”, realizowanej w ramach Projektu p.n. „Integracja Sztuki” przez krakowskie Centrum Art-Plus, Formację Producencką „Grupa-21” oraz liczne instytucje kulturalne.

W dniach 22 – 24 sierpnia 2014 r. Pałac w Nakle Śląskim stal się ważnym elementem ciekawej międzyregionalnej inicjatywy artystycznej programu o nazwie Derby Artystyczne „Śląsk – Małopolska ‘2014”, realizowanej w ramach Projektu p.n. „Integracja Sztuki” przez krakowskie Centrum Art-Plus, Formację Producencką „Grupa-21” oraz liczne instytucje kulturalne.
Dla promującego wielokulturowość Centrum Kultury Śląskiej propozycja urządzenia tam Inauguracji Derbów Artystycznych (obiekt podpowiedziała krakowianom malarka Barbara Jonderko-Jagła) stała się propozycją nie do odrzucenia. Pomimo iż czas naglił, a propozycja spadła dość niespodziewanie, w lipcu, zatem w samym środku sezonu urlopowego, dyrektor Stanisław Zając podjął wyzwanie. Bo też i sama idea artystycznej konfrontacji plastyków ze Śląska i z Małopolski jest niezwykle ciekawa, a sam projekt obejmuje wiele różnorodnych imprez wystawienniczych, organizowanych równolegle na Śląsku i w Małopolsce. Kontynuacja Derbów daje ponadto Centrum Kultury Śląskiej szansę na własną promocję w artystycznym środowisku Małopolski.
Trzydniową Inaugurację Derbów Artystycznych (22-24 sierpnia) poprzedziło kilka dni bardzo intensywnych przygotowań, zważywszy na to, że na ekspozycję łączącą dwie wystawy: „Kobieta w malarstwie i grafice” & „Moje miejsce, mój region” swoje prace nadesłało aż 88 twórców (w tym 12 osób niesłyszących) dwie osoby niesłyszące. Wśród autorów prezentujących prace znaleźli się m.in. goście specjalni: Dariusz Ślusarski, bardzo ciekawy młody surrealista, bardzo rzadko wystawiający swoje prace oraz lubujący się w pięknie kobiecego ciała fotograf Krzysztof Lewiński, również rzadko prezentujący prace na wystawach.
Kulminacyjnym momentem Inauguracji stało się uroczyste otwarcie Derbów Artystycznych, które nastąpiło w sobotę. W tym dniu od godz. popołudniowych działała w pałacu Kawiarenka Artystyczna (zorganizowana przez Różany Kącik), gdzie przy kawie i cieście można było porozmawiać z artystami. O godz. 17.00 rozpoczął się Raut Artystyczny z udziałem artystów, organizatorów i zaproszonych gości. Centrum Art-Plus w Krakowie reprezentowali prezes Lucyna Filipczyk oraz Mariusz Lachowicz – przewodniczący „Grupy-21”, Powiat Tarnogórski – starosta Lucyna Ekkert, gminę Świerklaniec – wójt Kazimierz Flakus, pojawiła się również radna Sejmiku Śląskiego Barbara Dziuk. Przybyli także goście z miast, gdzie prezentowana będzie wystawa Derbów: burmistrz Czeladzi Teresa Kosmala i wiceburmistrz Teresa Wąsowicz oraz wiceburmistrz Wojnicza Wojciech Janus i Kierownik Referatu Rozwoju i Promocji Jan Szczerba. W Czeladzi, w starej elektrowni, 12 września odbędzie się prezentacja całej głównej wystawy na Śląsku, natomiast później w małopolskim Wojniczu – wystawa „Retrospektywa po Derbach”.
O godz. 19.00 goście wysłuchali koncertu piosenek w wykonaniu rosyjskiej wokalistki Alishy Koshkinej oraz gitarzysty Piotra Kubali, który bardzo spodobał się publiczności.
W niedzielę 24 sierpnia część imprezy odbyła się w Gminnym Ośrodku Kultury w Świerklańcu. Niestety, deszcz pokrzyżował plan organizacji spotkania z artystami w świerklanieckim Parku.
Inauguracja Derbów Artystycznych w pałacu w Nakle Śląskim jest dla CKŚ niezwykle cennym doświadczeniem, które z pewnością przyczyni się do integracji środowisk promujących kulturę na Śląsku i w Małopolsce i może w przyszłości zaowocować kolejnymi wspólnymi przedsięwzięciami. W tym przypadku współpraca przebiegała niezwykle miło i pozostawi po sobie bardzo pozytywne wspomnienie.

Tekst i zdjęcia: CKŚ

Zadzwoń teraz