Rolnicy świętowali w Świerklańcu

Data publikacji: 1 września 2014

31 sierpnia rolnicy z terenu powiatu tarnogórskiego świętowali zakończenie żniw bawiąc się wspólnie na Dożynkach Powiatowo – Gminnych, które w tym roku odbyły się w świerklanieckim parku. Uroczystości rozpoczęła msza święta w kościele pw. Dobrego Pasterza, po której w kierunku sceny przemaszerował barwny dożynkowy korowód. Na scenie starostowie dożynek: Anna i Ewald Kowolik przekazali chleb wypieczony z tegorocznych zbiorów staroście powiatu – Lucynie Ekkert i wójtowi Świerklańca – Kazimierzowi Flakusowi. Dożynkowy chleb trafił również w ręce gościa honoroweego tego wydarzenia, którym był książę Guidotto Henckel von Donnersmarck. Tradycyjnie nagrodzono twórców przepięknych koron dożynkowych, przygotowanych na tegoroczne święto plonów. Pierwsze miejsce w konkursie przypadło Kołu Gospodyń Wiejskich z Nowej Wsi Tworoskiej, drugie gospodyniom z Pniowca, trzecie miejsce zajęło Nakło Śląskie. Wyróżnienia powędrowały do Orzecha, Miedar i Boruszowic. Dożynki były również okazją do wręczenia Medali dla Zasłużonych dla Województwa Śląskiego. Radny Sejmiku Województwa Śląskiego Gustaw Jochlik przekazał je w tym roku Markowi Bregule i Zbigniewowi Klimowiczowi. Występy artystyczne rozpoczął występ Tarnogórskiej Orkiestry Dętej. Na scenie zaprezentowały się: Chór Mieszany „Jutrzenka”, Zespół Związku Emerytów „Kwiaty jesieni”, Zespół Koła Gospodyń Wiejskich ze Świerklańca „Kabarecik” oraz zespoły z Macedonii i Białorusi, które goszczą w naszym powiecie w ramach VII Międzynarodowego Festiwalu Dziecięcych Zespołów Folklorystycznych „Fyrtek”. Część występów zatytułowaną „Wesoły Fajer” wypełniły występy Bernadety Kowalskiej wraz z przyjaciółmi oraz Grzegorza Poloczka. Dożynkom towarzyszyły w tym roku Mistrzostwa Europy we Wspinaczce Drzewnej.