Z Erlangen do Nakła Śląskiego

Data publikacji: 2 września 2014

Zapraszamy 6 września o godz. 11.00 do Centrum Kultury Śląskiej w Nakle Śląskim na wernisaż prac stanowiących pokłosie Międzynarodowego Pleneru Malarskiego „Erlangen- Hochstadt 2014”. W zorganizowanym w naszym partnerskim powiecie plenerze, który odbywał się między 12 i 22 czerwca, udział brali artyści z Niemiec, Czech i Polski. Powiat tarnogórski reprezentowali: Beata Hetmańczyk, Anna Kubik, Marek Cieśliński i Mirosław Ogiński. Artyści tworzyli w wielu malowniczych niemieckich zakątkach, takich jak: Herzogenaurach, Erlangen, Rothenburg ob der Tauber, Aurachtal, Münchaurach, Eckental, Fort, Eckenheid, Marlofstein oraz Adlitz. Plener zorganizowało Towarzystwo Przyjaźni Erlangen-Hochstad – Tarnowskie Góry.

Zwieńczeniem czerwcowego pleneru była wystawa poplenerowa, zorganizowana na Hugenotten Platz w Erlangen, która zgromadziła aż 2000 oglądających. Po południu odbył się wernisaż w Starostwie Powiatowym w Erlangen, podczas którego starosta Alexander Tritthart przywitał gości i podziękował organizatorom i artystom. W wernisażu udział wzięli m.in. Martina Stamm-Fibich – posłanka do Bundestagu, wicestarosta Christian Pech, wiceburmistrz Herzogenaurach Renate Schroff, Dorothea Neubauer 3. Bürgermeisterin miasta Baiersdorf, Tritthart Angelika 3. Bürgermeisterin Weisendorf, Irmgard Cronrad, Doris Wüstner, Lutz Bräutigam – radni Powiatu, czlonkowie Towarzystwa Przyjaźni Erlangen-Hochstad – Tarnowskie Góry.

Artyści, którzy wzięli udział w plenerze: Maria Stawik – Höhlriegel (komisarz pleneru), Gerti Koch, Ute Andrzejewski, Hans Fister , Helmut Höhlriegel, Eberhard Scholten, Bernd Höhlriegel, Fritz Scharf, Karin Mersmann, Russell Lestrade, Mirosław Ogiński (komisarz pleneru), Edward Kostka, Ireneusz Szymik, Vladimir Cisar, Lenka Cisar, Vera Kopecka, Beata Hetmańczyk, Anna Kubik, Leon Kozok, Marek Cieśliński.

Organizatorem pleneru było Towarzystwo Przyjaźni Erlangen-Hochstadt-Tarnowskie Góry (Georg Strzodka, Manfred Bachmayer).

Organizatorem wystawy, która odbędzie się w Centrum Kultury Śląskiej, jest Starostwo Powiatowe w Tarnowskich Górach.