Miejsce, gdzie się kocha, szanuje i dba

Data publikacji: 16 września 2014

Środowiskowy Dom Samopomocy to ośrodek wsparcia dla osób z zaburzeniami psychicznymi. Zapewnia opiekę, terapię zajęciową, pomaga osobom niepełnosprawnym w osiąganiu samodzielności. Pierwsza taka placówka powstała właśnie w naszym powiecie. W wyniku przeprowadzonego przez Starostwo Powiatowe w Tarnowskich Górach konkursu Środowiskowy Dom Samopomocy prowadzi Stowarzyszenie „Serdeczni”. Dom rozpoczął funkcjonowanie 1 września, a dziś dokonano jego uroczystego otwarcia. Placówka mieści się w siedzibie stowarzyszenia przy ulicy Wyszyńskiego 135.

Środowiskowy Dom Samopomocy to ośrodek wsparcia dla osób z zaburzeniami psychicznymi. Zapewnia opiekę, terapię zajęciową, pomaga osobom niepełnosprawnym w osiąganiu samodzielności. Pierwsza taka placówka powstała właśnie w naszym powiecie. W wyniku przeprowadzonego przez Starostwo Powiatowe w Tarnowskich Górach konkursu Środowiskowy Dom Samopomocy prowadzi Stowarzyszenie „Serdeczni”. Dom rozpoczął funkcjonowanie 1 września, a dziś dokonano jego uroczystego otwarcia. Placówka mieści się w siedzibie stowarzyszenia przy ulicy Wyszyńskiego 135. Kierownikiem Środowiskowego Dom Samopomocy jest Ilona Koptyńska.

Każdy z nas chciałby być piękny, zdrowy, bogaty i cieszyć się autorytetem. Życie jest jednak jak róża – piękne ale ma kolce, a tymi kolcami może być choroba. Do niedawna choroba psychiczna była tematem tabu. Boimy się osób chorych psychicznie, bo nie potrafimy im pomóc. Stąd tak ważne jest wsparcie i dlatego bardzo cieszymy się, że udało się pozyskać środki wojewody na prowadzenie Środowiskowego Domu Samopomocy – mówiła podczas otwarcia placówki starosta Lucyna Ekkert.

Wicestarosta Andrzej Elwart przypomniał z kolei, że rok temu opracowano Program Ochrony Zdrowia Psychicznego Powiatu Tarnogórskiego na lata 2013-2015, a utworzenie Środowiskowego Domu Samopomocy wpisuje się w założenia tego dokumentu.

Środowiskowy Dom Samopomocy w Tarnowskich Górach zapewnia miejsca dla 15 osób przewlekle psychicznie chorych, upośledzonych umysłowo oraz osób wykazujących inne przewlekłe zaburzenia czynności psychicznych (typ łączony ABC). Jest podmiotem utworzonym jako zadanie administracji rządowej zlecone powiatowi. Środki na bieżące utrzymanie domu pochodzą z budżetu wojewody.

Prowadzące Środowiskowy Dom Samopomocy stowarzyszenie „Serdeczni” pomaga niepełnosprawnym dzieciom i ich rodzicom już od 16 lat.

Stowarzyszenie „Serdeczni” to miejsce na ziemi, w którym się kocha, szanuje i dba. Tu nie ma różnic, tutaj wszystkie dzieci są nasze, ponieważ rodzice pochylają się nad każdym dzieckiem jakby było ich własne. Pomagają nam wspaniali ludzie, wolontariusze, przedsiębiorcy, lekarze, którzy nigdy nie upomnieli się o wynagrodzenie. Są dobrzy ludzie, którzy potrafią bezinteresownie nieść pomoc drugiemu człowiekowi i trzeba o tym mówić – podkreśliła prezes „Serdecznych” Gabriela Kowalska.

Podopieczni Środowiskowego Domu Samopomocy spędzają tu czas w do południa, później rodzice mogą liczyć na opiekę nad dziećmi w świetlicy środowiskowej. – To wielka pomoc i zabezpieczenie dla rodziców, gdy muszą gdzieś wyjechać lub coś załatwić – mówi Gabriela Kowalska.

Kadrę placówki stanowią: terapeuta zajęciowy, psycholog, pracownik socjalny i księgowa. – Odkąd opamiętam utworzenie Środowiskowego Domu Samopomocy było naszym marzeniem i ono się spełniło. Teraz mamy nadzieję na stworzenie całodobowej placówki – zaznaczyła Ilona Koptyńska, kierownik ŚDS.

Środowiskowy Dom Samopomocy w Tarnowskich Górach jest 42 tego typu placówką w województwie śląskim. Wszystkie zapewniają łącznie 1576 miejsc. W najbliższej okolicy nie ma podobnego ośrodka.

Call Now ButtonZadzwoń teraz