Mieszkania dla żołnierzy

Data publikacji: 19 września 2014

Klucze do 12 mieszkań znajdujących się w świeżo wyremontowanym budynku przy ulicy Mickiewicza 27 w Tarnowskich Górach trafiły do żołnierzy 5. Pułku Chemicznego. Uroczystego wręczenia kluczy, przekazanych nowym lokatorom przez Oddział Regionalny Wojskowej Agencji Mieszkaniowej w Krakowie, dokonano 19 września.

Obecna na uroczystości starosta Lucyna Ekkert życzyła wszystkim nowym lokatorom, by otrzymane mieszkania stały się dla nich prawdziwym domem. – Życzę aby te mieszkania były azylem, w którym będziecie państwo czuć się bezpiecznie, w którym rosnąć będą wasze dzieci – mówiła.

Obiekt przy ul. Mickiewicza 27 to dawny budynek koszarowy, utrzymany w stylistyce modernizmu z elementami klasycyzującymi. W 2012 r. został wpisany do gminnej ewidencji zabytków. W swojej stuletniej historii budynek był przebudowywany, ostatnia przebudowa z 1989 r. dostosowała go do funkcji biurowej na potrzeby Wojskowej Komendy Uzupełnień. Po likwidacji WKU, w 2010 r. budynek został przejęty przez Wojskową Agencję Mieszkaniową. W wyniku przeprowadzonej przebudowy uzyskano 12 mieszkań, w tym 9 mieszkań o strukturze dwa pokoje z kuchnią i łazienką, oraz 3 mieszkania trzypokojowe z kuchnią, łazienką i wc. W piwnicach zostały urządzone komórki lokatorskie, pomieszczenia gospodarcze dla administratora obiektu oraz wydzielona wymiennikownia c.o./c.w.u. Na działce przy budynku wygospodarowanych zostało 5 miejsc postojowych, wybudowana altana śmietnikowa, a pozostały teren został zazieleniony.

Przy współpracy z Powiatowym Konserwatorem Zabytków udało się odtworzyć pierwotny wystrój budynku: historyczne podziały okien i drzwi wejściowych, lizyny na elewacjach, kamienno – ceglany cokół przy równoczesnym powiększeniu części otworów okiennych, co ma wpływ na prawidłowe doświetlenie pomieszczeń. Zachowany został kształt dachu z naświetlami w kształcie półokrągłych lukarn – charakterystyczny dla ówczesnego budownictwa koszarowego. Przy zachowaniu historycznej bryły zewnętrznej, wnętrza mieszkań są na wskroś nowoczesne oraz wykończone pod „klucz”.

Krakowski Oddział Regionalny Wojskowej Agencji Mieszkaniowej dysponuje w Tarnowskich Górach 49 lokalami mieszkalnymi. Nowo oddane mieszkania powiększą zasób o 12 kwater, co pozwoli na częściowe zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych kadry. W planach jest budowa kolejnych 20 lokali mieszkalnych przeznaczonych na zakwaterowanie żołnierzy z rodzinami. Do czasu przydzielenia kwatery, żołnierze pobierają świadczenie mieszkaniowe lub korzystają z zakwaterowania tymczasowego.