Spółdzielnia „Familia” dla integracji i wsparcia

Data publikacji: 22 września 2014

Spółdzielnia socjalna jest specyficzną formą przedsiębiorstwa społecznego. Tworzą ją w większości osoby zagrożone marginalizacją ze względu na bezrobocie lub niepełnosprawność. Jeden z takich podmiotów ekonomii społecznej powstał właśnie w Tarnowskich Górach. Inauguracja działalności spółdzielni socjalnej „Familia” towarzyszyła dziś uroczystemu otwarciu Powiatowego Forum Organizacji Pozarządowych.

Spółdzielnia socjalna jest specyficzną formą przedsiębiorstwa społecznego. Tworzą ją w większości osoby zagrożone marginalizacją ze względu na bezrobocie lub niepełnosprawność. Jeden z takich podmiotów ekonomii społecznej powstał właśnie w Tarnowskich Górach. Inauguracja działalności spółdzielni socjalnej „Familia” towarzyszyła dziś uroczystemu otwarciu Powiatowego Forum Organizacji Pozarządowych. To już druga edycja wydarzenia, którego celem jest integracja stowarzyszeń działających na terenie powiatu tarnogórskiego, prezentacja ich jakże bogatego dorobku, wymiana informacji, kontaktów, nawiązanie współpracy oraz zachęcenie do dalszej aktywności społecznej.

Spółdzielnia Socjalna „Familia” mieści się przy ulicy Zamkowej 8 w Tarnowskich Górach. Zatrudnia 6 osób, w tym kilka osób niepełnosprawnych. Posiada dwa lokale – działającą na parterze budynku kawiarenkę, gdzie można rozkoszować się smakiem pysznej kawy oraz ulokowaną na piętrze pracownię komputerową, w której można skorzystać z usług ksero, projektowania i wydruku. W zakres działalności „Familii” wchodzą szkolenia i warsztaty (zawodowe, psychologiczne, komputerowe i technologiczne), wynajem sal szkoleniowych z wyposażeniem, prowadzenie sklepu internetowego i Klubu Integracji Społecznej „Zamczyskowa”.

Spółdzielnia służyć ma przede wszystkim drugiemu człowiekowi, wspierać tych, którzy takiej pomocy potrzebują. Jej celem jest integracja społeczna, działalność na rynku pracy, dostarczanie usług publicznych oraz rozwój wspólnot lokalnych – mówiła dziś podczas otwarcia „Familii” oraz Powiatowego Forum Organizacji Pozarządowych Aniela Jany, przewodnicząca Powiatowej Rady Działalności Pożytku Publicznego, która wraz ze Starostwem Powiatowym w Tarnowskich Górach jest organizatorem forum.

Prezesem spółdzielni socjalnej jest Tomasz Wójcik, adwokat, który funkcję w „Familii” pełni społecznie. Podmiot działa pod auspicjami parafii św. Apostołów Piotra i Pawła w Tarnowskich Górach oraz opatowickiego „Caritasu”. Powstał w ramach projektu pod nazwą „Spółdzielnie socjalne nowej ery” finansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Kolorowe wnętrza oraz wejście do „Familii” zdobią murale namalowane przez Michała Ogińskiego. Przedstawiające „Tarnowskie Góry z góry”. malowidła powstały w oparciu o zdjęcia autora facebookowejgo profilu o tej nazwie – Zbigniewa Pokrywki. Uwieczniony na ścianach motyw znalazł się także na wydanym przez spółdzielnie pierwszym produkcie, jakim są puzzle.
Zapraszamy do odwiedzania „Familii” i śledzenia jej działań na facebookowym profilu: https://www.facebook.com/spoldzielniaFamilia?fref=ts

Program forum: https://www.powiat.tarnogorski.pl/node/5210

Call Now ButtonZadzwoń teraz