Zakłady Chemiczne w Kontrakcie Terytorialnym!

Data publikacji: 26 września 2014

Zadanie pod nazwą „Ochrona Głównego zbiornika Wód Podziemnych 330 – Gliwice poprzez kompleksowe unieszkodliwienie odpadów wraz z rekultywacją terenów skażonych Zakładów Chemicznych „Tarnowskie Góry” znalazło się na liście przedsięwzięć priorytetowych ujętych w Kontrakcie Terytorialnym dla województwa śląskiego, podpisanym wczoraj – 25 września przez przedstawicieli województwa śląskiego i rządu. Dokument zawiera aż 77 projektów o łącznej wartości 40,8 mld zł, których realizacja ma w ciągu najbliższych dziesięciu lat stymulować rozwój regionu. Wpisanie inwestycji polegającej na rekultywacji terenów po Zakładach Chemicznych to niezwykle pozytywna informacja dla mieszkańców powiatu. To efekt licznych rozmów, negocjacji i starań Starosty Tarnogórskiego Lucyny Ekkert.

Koszt całego przedsięwzięcia to 120 milionów złotych, a proponowane dofinansowanie w ramach Kontraktu Terytorialnego wynieść ma 80 milionów złotych. O środki na pokrycie pozostałych kosztów władze powiatu zabiegać będą w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, a także w budżecie państwa.

Dla rozwoju gospodarczego naszego powiatu ważne są również zawarte w Kontrakcie Terytorialnym inwestycje w infrastrukturę drogową i kolejową, m.in.: budowa autostrady A1 Pyrzowice – Częstochowa, budowa trasy S1 Pyrzowice – Bielsko-Biała, modernizacja linii kolejowej nr 182 (Pyrzowice – Tarnowskie Góry) oraz budowa połączenia kolejowego MPL Katowice w Pyrzowicach z miastami w aglomeracji górnośląskiej na odcinku Katowice – Pyrzowice.

Zdjęcie: BP Tomasz Żak www.slaskie.pl

Więcej informacji:
Rozwój zakontraktowany – 41 mld zł dla regionu
Lista przedsięwzięć priorytetowych
Te inwestycje zrealizują u nas do 2023 r. [Kontrakt Terytorialny dla woj. śląskiego]