II Powiatowe Forum Organizacji Pozarządowych

Data publikacji: 1 października 2014

Tegoroczne forum składało się z wielu wydarzeń, w tym dni otwarte w stowarzyszeniach, warsztaty dla wolontariuszy, pokaz sprzętu spadochronowego i paralotniowego, bezpłatne badania okulistyczne w kierunku rozwoju zaćmy i AMD, bezpłatne kursy pierwszej pomocy, otwarcie Spółdzielni Socjalnej „Familia” oraz wiele innych ciekawych przedsięwzięć.

W ramach sobotniej konferencji posłuchać można było m.in. o współpracy sektora NGO z jednostkami samorządu terytorialnego, źródłach finansowania organizacji pozarządowych, jak również polityce aktywizacji społecznej w kontekście budowania kapitału społecznego.
– Trzeci sektor najgłębiej przenika w struktury społeczne i trafia w potrzeby społeczeństwa. Sprawne prowadzenie współpracy na linii samorząd – organizacje pozarządowe to same korzyści. Samorząd tworzy bowiem przestrzeń dla funkcjonowania organizacji pozarządowych, z kolei bez zaangażowania organizacji pozarządowych samorząd nie może podejmować programów współpracy – mówił Sebastian Nabrzeski, sekretarz gminy Zaleszany.

Konferencję, podobnie jak w roku ubiegłym, uzupełniły prezentacje przygotowane przez organizacje działające na terenie powiatu. Uczestnicy spotkania zapoznać mogli się z wyłożonymi na stoiskach materiałami promocyjnymi, posłuchać prelekcji oraz zobaczyć słynne już „Wyszkubki” w wykonaniu słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

Z okazji forum wyróżniono osoby, których działalność społeczna, praca i wkładana w nią pasja przyczyniają się do rozwoju naszej małej społeczności. Z rąk radnego Sejmiku Województwa Śląskiego – Gustawa Jochlika Srebrne Odznaki Honorowe za Zasługi dla Województwa Śląskiego odebrali: Aniela Jany, Krzysztof Miller, Gabriela Kowalska, Andrzej Jońca i w imieniu Franciszka Wieganda – jego małżonka.