Militarne tradycje szlacheckiej Rzeczypospolitej

Data publikacji: 8 października 2014

Tarnogórskie Stowarzyszenie Uniwersytet Trzeciego Wieku oraz Centrum Kultury Śląskiej zapraszają wszystkich mieszkańców powiatu 10 października o godz. 18.00 do Centrum Kultury Śląskiej w Nakle Śląskim na otwarcie wystawy „Szablą i mieczem”. Wystawa będzie prezentacją dawnej białej broni: szabli, mieczy, buzdyganów i buław ze zbiorów tarnogórzanina Jacka Dąbala. Jacek Dąbal, który jest właścicielem pracowni mieczniczo – szabelniczej zaprezentuje, między innymi, jak dawnymi metodami wykonuje się kopie białej broni z czasów rzymskich po XVIII wiek.

Wystawa prezentująca dawną białą broń jest pierwszym z wydarzeń kulturalnych przygotowywanych przez Uniwersytet Trzeciego Wieku przy wsparciu Ministerstwa Obrony Narodowej i we współpracy z Centrum Kultury Śląskiej. Projekt ten stowarzyszenie realizuje w ramach zadania publicznego MON pt. „Militarne tradycje szlacheckiej Rzeczypospolitej”. Projekt edukacyjny, którego adresatami są słuchacze UTW, młodzież szkół powiatu tarnogórskiego oraz wszyscy zainteresowani mieszkańcy powiatu ma pobudzić zainteresowanie historią państwa polskiego, a szczególnie tradycji Wojska Polskiego.

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych na wystawę a także na inne wydarzenia tego projektu: 13-14.11.2014 r. – lekcje historii dla uczniów i 24.11.2014 r. lekcje historii dla słuchaczy UTW. Zajęcia poprowadzi „Familia szlachecka”, grupa zajmująca się odtwarzaniem sztuk walki, głównie polską szablą.
Tematem lekcji będzie „Historia uzbrojenia szlachty polskiej od XVI do XVIII wieku”, a w szczególności omawianie ubiorów szlachty oraz uzbrojenia ochronnego i zaczepnego polskich autoramentów narodowych i pokaz walki szablą polską oraz historia husarii.

Wszystkie spotkania odbędą się w Centrum Kultury Ślaskiej w Nakle Śląskim.

Stanisława Szymczyk
sekretarz Tarnogórskiego Stowarzyszenia – UTW

Tarnogórskie Stowarzyszenie- UTW zaprasza swoich członków 13 października, godzina 16:30 na wykład filmologa J.J. Pudełko do TCK
Więcej informacji na stronie: www.utwtg.pl