Światowa Federacja Zdrowia Psychicznego dzień 10 października ustaliła jako Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego. Ma on na celu podniesienie świadomości społecznej w zakresie zdrowia psychicznego, a także propagowanie szerokiej dyskusji na temat zaburzeń psychicznych. Tegorocznym hasłem przewodnim jest: „Życie ze schizofrenią”.

Schizofrenia atakuje głównie ludzi młodych, częściej mężczyzn niż kobiety. Schizofrenia to ciężka choroba psychiczna, która zaburza kontakt z rzeczywistością. Jednak systematyczne leczenie pozwala większości chorych wrócić do normalnego życia.

Schizofrenia nie jest wcale rzadkością – choruje na nią w Polsce 400 tysięcy osób. Na czym właściwie polega to schorzenie? Według Światowej Organizacji Zdrowia schizofrenia to choroba umysłowa charakteryzująca się zaburzeniem postrzegania siebie i otaczającego świata, myślenia, odczuwania emocji.

W 2010 r. Rada Ministrów przyjęła rozporządzenie w sprawie Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego. Określa on strategię działań, które mają na celu ograniczenie występowania zagrożeń dla zdrowia psychicznego, poprawę jakości życia osób z zaburzeniami psychicznymi oraz ich bliskich, a także zapewnienie dostępności do świadczeń opieki zdrowotnej, w tym rozwijanie opieki środowiskowej, czyli usług w pobliżu miejsca zamieszkania i poza dużymi szpitalami.

Na podstawie tego Rozporządzenia Starostwo Powiatowe realizuje Program Ochrony Zdrowia Psychicznego dla Powiatu Tarnogórskiego na lata 2013 -2015 przyjęty uchwałą nr XXXI/345/2012 Rady Powiatu w Tarnowskich Górach z dnia 20 grudnia 2012 roku.