Tarnogórski Związek Niewidomych świętował 55 lat

Data publikacji: 15 października 2014

Dzięki nim osoby niewidome i niedowidzące mogą spotykać się, rozwijać swoje talenty, realizować marzenia, kształcić, dzielić się doświadczeniami i trudami dnia codziennego. Tarnogórskie Koło Polskiego Związku Niewidomych obchodziło14 października jubileusz 55 – lecia istnienia.

Historię tworzą ludzie. Dzięki zaangażowaniu takich osób jak Państwo niewidomi i niedowidzący z terenu naszego powiatu nie są wykluczeni społecznie. Wprost przeciwnie mają szansę na rozwijanie swoich talentów i zainteresowań – mówiła podczas uroczystości starosta Lucyna Ekkert.

Tarnogórskie koło Polskiego Związku Niewidomych jest najstarszą organizacją pozarządową na terenie powiatu tarnogórskiego i skupia około 100 członków. Działa na rzecz osób niepełnosprawnych z dysfunkcją wzoru. Pomaga niewidomym i osobom tracącym wzrok oraz ich bliskim w odnalezieniu się w nowej sytuacji. Uczy jak być samodzielnym, jak aktywnie uczestniczyć w życiu społecznym. Celem stowarzyszenia jest społeczna integracja, rehabilitacja, wyrównywanie szans w dostępie do informacji, edukacji, zatrudnienia oraz szeroko pojętej aktywności społecznej i rodzinnej.

Podczas uroczystości wręczono odznaki Przyjaciel Niewidomych. Otrzymali je: doktor Kornelia Szendzielorz – Honisz, szefowa Powiatowej Rady Pożytku Publicznego Aniela Jany, dyrektor Zespołu Szkół Techniczno – Usługowych Małgorzata Grzesiakowska burmistrz Tarnowskch Gór Arkadiusz Czech i wójt Ożarowic Grzegorz Czapla.

Koło Polskiego Związku Niewidomych w Tarnowskich Górach jest tegorocznym laureatem, przyznawanej przez Powiat Tarnogórski, nagrody „Orła i Róży”.

Zgromadzeni na uroczystości goście mieli okazję podziwiać stworzone przez niewidomych i niedowidzących prace plastyczne i zobaczyć występ zespołu „Karlik”.