Twórcy Kultury Śląskiej 2014

Data publikacji: 18 października 2014

Dziś – 18 października 2014 r. o godz. 17.00 w Centrum Kultury Śląskiej w Nakle Śląskim rozpocznie się uroczysty wernisaż drugiej już edycji wystawy „Twórcy Kultury Śląskiej” połączony z promocją kalendarza. Autorami zdjęć są Krzysztof Miller oraz Marek Wesołowski. Podobnie jak w ubiegłym roku, pozowali im twórcy kultury naszego regionu, w tym scenograf Barbara Ptak, dyrygent chóru Camerata Silesia Anna Szostak, pisarz i malarz Henryk Waniek czy reżyser Magdalena Piekorz.

Dziś – 18 października 2014 r. o godz. 17.00 w Centrum Kultury Śląskiej w Nakle Śląskim rozpocznie się uroczysty wernisaż drugiej już edycji wystawy „Twórcy Kultury Śląskiej” połączony z promocją kalendarza. Autorami zdjęć są Krzysztof Miller oraz Marek Wesołowski. Podobnie jak w ubiegłym roku, pozowali im twórcy kultury naszego regionu, w tym scenograf Barbara Ptak, dyrygent chóru Camerata Silesia Anna Szostak, pisarz i malarz Henryk Waniek czy reżyser Magdalena Piekorz. I tak, jak rok temu tłem do fotografowanych postaci są starannie dobrane pałacowe wnętrza Centrum Kultury Śląskiej w Nakle Śląskim. Całość tworzy niezwykle wyrafinowany i subtelny portret o wysokich walorach artystycznych.
Jesienny wernisaż fotograficznych portretów połączony z promocją kalendarza jest dla Centrum Kultury Śląskiej wydarzeniem najwyższej rangi. Każdorazowo towarzyszy mu skupienie w jednym miejscu kilkunastu wybitnych osobistości świata kultury, w tym laureatów ubiegłorocznej edycji „Twórców Kultury Śląskiej”, oraz występ artystyczny z udziałem wysokiej klasy wykonawców. W 2014 r. wernisaż uświetni występ chóru Camerata Silesia oraz niezwykłego duetu Mirosław Muzykant & Steve Kindler.

CAMERATA SILESIA to czołowa w Polsce kameralna grupa śpiewacza, znana ze znakomitych interpretacji muzyki dawnej i najnowszej, utworzona w roku 1990 przez Annę Szostak. Zespół występuje w obsadach kameralnych, śpiewając repertuar chóralny a cappella, wykonuje partie solistyczne w dziełach wokalno-instrumentalnych, a w składzie poszerzonym o grono stałych współpracowników partie chóralne w dziełach oratoryjno-kantatowych. Camerata Silesia, oficjalnie reprezentująca Miasto Katowice, daje corocznie wiele koncertów w Polsce i poza granicami kraju, w ośrodkach cieszących się najwyższym prestiżem artystycznym (m.in. Gewandhaus w Lipsku, Parco della Musica w Rzymie, Palais de Beaux Arts oraz Le Théâtre Royal de la Mon¬naie w Brukseli). Światowe uznanie wśród krytyki muzycznej przynosi zespo-łowi udział także w renomowanych festiwalach – jak chociażby „Warszawska Jesień”, Festiwal Prawyko¬nań – „Polska Muzyka Najnowsza” w Katowicach czy „Wratislavia Cantans”.

STEVE KINDLER to światowej sławy skrzypek, który gra na 9-strunowych skrzypcach elektronicznych. Występował m.in. z jazzrockowym zespołem Mahavishnu Orchestra Johna McLaughlina, Kitaro, Janem Hammerem oraz Jeffem Beckiem. Jest także kompozytorem, którego utwory łączą w sobie elementy muzyki klasycznej, jazzu, rocka oraz muzyki etnograficznej.

MIROSŁAW MUZYKANT jest perkusistą, pianistą oraz kompozytorem. Swoją karierę muzyczną rozpoczął od jazzu (z własnym zespołem “Activ Action Jazz Trio” nagrał płytę “Four Hours”),
ale jest muzykiem wszechstronnym, od wielu lat współpracuje z Józefem Skrzekiem (grał m.in. w zespole SBB), wykonywał także muzykę oratoryjną i klasyczną („Cantata Maryjna” z okazji 80-tych urodzin papieża Jana Pawła II w Wadowicach, utwory Jana Sebastiana Bacha). Komponuje muzykę teatralną. Aktualnie Muzykant gra na specjalnie skonstruowanym dla niego zestawie perkusyjnym, wykonując podziały 7-głosowe grane na żywo na wielu warsztatach i koncertach. Jest najszybszym perkusistą świata.

Ciekawostką jest to, że Kindler i Muzykant nagrali wspólną płytę z kompozycjami Muzykanta, której wideoklip promocyjny będzie filmowany właśnie w pałacu Donnersmarcków w Nakle Śląskim.

WSTĘP

Wejście na koncerty towarzyszące wernisażowi odbędzie się tylko z ważnym biletem wstępu w cenie 25 zł.

Bilet można zakupić:

1/ dokonując wpłaty na konto:
BRE Bank 22 1140 1078 0000 4067 6900 1002 z dopiskiem ”Twórcy” + ilość biletów

2/ osobiście w kasie CKŚ

Uprzejmie prosimy o wcześniejsze skontaktowanie się z nami celem uzyskania informacji na temat dostępności biletów:
– telefonicznie pod numerem 32 441 60 28 (sekretariat)
– elektronicznie na adres: biuro@cekus.pl.

Tekst: CkŚ

Zadzwoń teraz Skip to content