Filmowy projekt Uniwersytetu Trzeciego Wieku

Data publikacji: 20 października 2014
Herb Powiatu Tarnogórskiego

„Francuzki w masowej wyobraźni” to temat trzeciego już wykładu dla słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku w ramach projektu filmowego realizowanego przez stowarzyszenie. Wykład, poświęcony tym razem portretowi kobiety wykreowanemu przez francuską kinematografię, połączono z projekcją filmu „Wspaniała”. Spotkanie odbyło się 13 października i było okazją do rozmowy o kinie francuskim, różnych portretach kobiet w sztuce filmowej oraz ciekawych kreacjach i osobowościach kina.

„Francuzki w masowej wyobraźni” to temat trzeciego już wykładu dla słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku w ramach projektu filmowego realizowanego przez stowarzyszenie. Wykład, poświęcony tym razem portretowi kobiety wykreowanemu przez francuską kinematografię, połączono z projekcją filmu „Wspaniała”. Spotkanie odbyło się 13 października i było okazją do rozmowy o kinie francuskim, różnych portretach kobiet w sztuce filmowej oraz ciekawych kreacjach i osobowościach kina. Wykład wygłosił Jakub Jan Pudełko, znany w szerokim świecie kultury filmowej filmoznawca, medioznawca, menedżer kultury, szef Dyskusyjnego Klubu Filmowego Olbrzym, który działa w Tarnogórskim Centrum Kultury od 2009 roku, a także tegoroczny laureat prestiżowej pierwszej Nagrody Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Nagroda ta przypadła tarnogórskiemu kinu i Jakubowi Pudełko za osiągnięcia w upowszechnianiu i promocji sztuki filmowej. W swoim wykładzie J.J. Pudełko zwracał uwagę jak bardzo sytuacja polityczno – społeczna wyznaczała rolę kobiety i jak kobiety starały się odnaleźć w nowoczesnym świecie. I to pojęcie nowoczesności, emancypacji jest tłem romantycznej lekkiej komedii francuskiej z 2012 roku pt. „Wspaniała”, która była ilustracją „filmowego” wykładu. Film „Wspaniała” można określić jako retro wspomnienie, powrót do ciekawych lat pięćdziesiątych, kiedy jeszcze wszystko było na pozór tradycyjne, stonowane, a świat, przynajmniej filmowy, elegancki i spokojny.
Wykładowca zwracał uwagę jak bardzo różniło się przedstawienie polskiej kobiety w jednej z pierwszych produkcji komedii romantycznej rodzimej kinematografii – „Przygoda na Mariensztacie” od tego co pokazywało kino francuskie.
Pewne jest, że spotkania z X Muzą pozwalają słuchaczom Uniwersytetu Trzeciego Wieku spojrzeć z szerokiej perspektywy historii kinematografii na zmieniającą się rolę kobiety we współczesnym świecie, ale także poznać ciekawe osiągnięcia tej sztuki, która zdominowała współczesną kulturę. Kino to słowa i obrazy, sens filmu, jego magia tkwi w jego złożoności, wielowymiarowości. Wizualność filmu powoduje zwolnienie widza z konieczności myślenia, nie ma tu miejsc niedookreślonych jak w literaturze. Jest więc ta dziedzina sztuki trochę jak femme fatale – potrafi zauroczyć, ale jest także niebezpiecznym narzędziem manipulacji, kreującym sposób patrzenia i oceniania rzeczywistości. A czy o tym współczesny człowiek, przeciętny widz, pamięta? Warto więc poznawać tajniki tej szczególnej dziedziny sztuki, zwłaszcza, że kusi ciągle nowymi propozycjami mniej lub więcej trafiającymi w gusta przeciętnego odbiorcy.
Dla tego bardziej świadomego i wyrobionego widza pozostają tak cenne Dyskusyjne Kluby Filmowe, które uczą patrzeć i odczytywać przekazy różnych szkół filmowych.
Zapewne słuchacze Tarnogórskiego Stowarzyszenia Uniwersytet Trzeciego Wieku aktywnie uczestnicząc w życiu kulturalnym, potrafią umiejętnie korzystać z mediów a projekt filmowy pomoże im w lepszym zrozumieniu i docenieniu tej dziedziny sztuki.
Jak bardzo istotne jest rozumienie roli kina we współczesnym świecie świadczy i to , że Parlament Europejski już w 2011 roku wiele uwagi poświęcił sprawie kina europejskiego w dobie cyfrowej, ponieważ jak mówi wybitny niemiecki reżyser i scenarzysta oraz producent filmowy Wim Wenders kino należy postrzegać jako akt polityczny służący kształtowaniu europejskiej duszy: „Europa ma swoją własną duszę, zakotwiczoną w kulturze. A kulturę tę kształtuje instrument będący filarem naszej indywidualnej i zbiorowej świadomości, który z kolei jest źródłem europejskiej nadziei. Ten instrument zwie się „kino”.
Wykłady filmowe dla słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku pogłębiając wiedzę, uczą świadomie patrzeć na obraz filmowy i czerpać satysfakcję z obcowania z tą dziedziną sztuki.
Projekt realizowany jest przy wsparciu gminy Tarnowskie Góry.

Stanisława Szymczyk
sekretarz Tarnogórskiego Stowarzyszenia – UTW

Tarnogórskie Stowarzyszenie Uniwersytet Trzeciego Wieku zaprasza 27 października 2014 roku o godz. 16:30 do Tarnogórskiego Centrum Kultury na wykład wybitnego historyka prof. dr. hab. Grzegorza Kucharczyka nt. „Dwie rocznice – 1919 i 1989. Jak budowano II i III Rzeczpospolitą?”.

Więcej informacji na stronie: www.utwtg.pl

Call Now ButtonZadzwoń teraz