WOS ze starostą

Data publikacji: 20 października 2014

Jak będąc farmaceutą zostać starostą? Co to jest samorząd terytorialny? Czy powiaty są potrzebne? Jak wygląda dzień pracy starosty? Na co powiat wydaje najwięcej pieniędzy? Na te i inne pytania odpowiedziała starosta Lucyna Ekkert w ramach nietypowej lekcji Wiedzy o Społeczeństwie, która odbyła się 17 października w Starostwie Powiatowym. W spotkaniu uczestniczyli uczniowie klas pierwszych II Liceum Ogólnokształcącego im. S. Staszica w Tarnowskich Górach.

Z wykształcenia jestem farmaceutą. Sprawy osobiste nie pozwoliły mi podjąć pracy w zawodzie. Gdy zamieszkałam na młodym bytomskim osiedlu i zaczęłam szukać pracy okazało się, że powstałej tam szkole poszukują nauczyciela chemii i biologii. I tak właśnie zaczęłam pracę w szkole. Później wygrałam konkurs na stanowisko dyrektora II Liceum Ogólnokształcącego im. S. Żeromskiego w Bytomiu. Pracowałam tam 9 lat. Tym sposobem, mimo iż wcześniej w ogóle nie myślałam o tym, by zostać nauczycielem, byłam nim ponad 20 lat. Miałam bardzo dobry kontakt z młodzieżą i teraz bardzo mi go brakuje – zdradziła uczniom Lucyna Ekkert. – Z czasem zostałam dyrektorem Wydziału Edukacji i Nauki Urzędu Marszałkowskiego i tak zaczęłam poznawać samorząd. Wstąpiłam do Platformy Obywatelskiej i w 2010 roku otrzymałam propozycję startu w wyborach. Zostałam radną Rady Powiatu, która z kolei zaproponowała mi stanowisko starosty. Zostałam wybrana i jestem – opowiadała z uśmiechem starosta. – W życiu na wszystko jest czas, 10 lat byłam w domu i wychowywałam dzieci, ale po drodze zdążyłam zmienić zawód na koniec jeszcze zostać starostą – mówiła Lucyna Ekkert.

Młodzieży opowiedziała także m.in. o różnicach w kompetencjach gmin i powiatów, o swoich codziennych obowiązkach, o pozyskiwaniu środków Unii Europejskiej, a także o inwestycjach z jakich najbardziej jest dumna.

Myślę, że jednym z najważniejszych zadań, jakie udało nam się zrealizować było otwarcie Centrum Kultury Śląskiej w Nakle Śląskim, następnie termomodernizacja szpitala i budowa ciepłej sieni dla karetek. Ważne były również inwestycje na drogach powiatu, wśród nich między innymi budowa skrzyżowania Wyspiańskiego z Opolską oraz kładki dla pieszych i rowerzystów w Krupskim Młynie. Istotne były także remonty w szkołach, wymiana okien w Centrum Kształcenia Ustawicznego i dostosowanie naszych placówek oświatowych do przepisów przeciwpożarowych – niezbędne prace w tym zakresie wykonano między innym w „Staszicu” – zaznaczyła starosta. – Zadbaliśmy o to by kierunki kształcenia w naszych szkołach nie konkurowały ze sobą. Z kolei podpisane z Kompania Węglową i PKP PLK porozumienia pozwoliły na zagwarantowanie uczniom naszych szkół pracy w zawodzie. Zmniejszyliśmy zadłużenie powiatu o 9 milionów złotych i spłaciliśmy 10 milionów zobowiązań po SP ZOZ. Wiele spraw nam się udało mimo problemów finansowych – podsumowała starosta.