Dobre perspektywy współpracy

Data publikacji: 27 października 2014

O perspektywach współpracy Powiatu Tarnogórskiego oraz Powiatu Erlangen – Höchstadt starosta Lucyną Ekkert rozmawiała z wicestarostą niemieckiego powiatu Manfredem Bachmayerem i Georgem Strzodką – wiceprezesem Towarzystwa Przyjaciół Powiatu Tarnogórskiego. Spotkanie odbyło się 15 grudnia 2010 roku w Starostwie Powiatowym w Tarnowskich Górach. – Z wielką przyjemnością mogę powiedzieć, a nawet obiecać, że nasza współpraca będzie nadal przebiegała w bardzo dobrej atmosferze – zadeklarowała starosta Lucyna Ekkert.

Omówiono kwestie współpracy w zakresie wymiany kulturalnej, edukacyjnej, sportowej i gospodarczej. Goście zadeklarowali chęć uczestnictwa w organizowanych przez Powiat Tarnogórski Mistrzostwach Śląska Radnych w Halowej Piłce Nożnej. Wyrazili także ochotę współorganizacji kolejnego rajdu rowerowego Europa Radtour, tym razem także z udziałem reprezentantów naszego drugiego zaprzyjaźnionego powiatu – w Tucholi. Mówiono również o współpracy między szkołami obydwu powiatów, w tym o projekcie „Zielone ściany” realizowanym przez LO im. Staszica w Tarnowskich Górach i Gimnazjum w Eckental. W ramach spotkania omówiono także kwestie dotyczące wymiany kulturalnej, w tym planowanej wystawy prac polskich plastyków w Herzogenaurach, w ramach realizowanego przez Powiat Tarnogórski projektu „Festiwal Kultury”. Zastanawiano się także nad organizacją kolejnych Dni Kultury Polsko – Niemieckiej, które w przyszłym roku miałyby odbyć się w Powiecie Tarnogórskim. Wicestarosta Manfred Bachmayer zadeklarował także otwartość na współpracę powiatów na niwie gospodarczej.W spotkaniu uczestniczyli także: wicestarosta Andrzej Pilot, wiceprzewodniczący Rady Powiatu i reprezentant zaangażowanego we współpracę obydwu powiatów stowarzyszenia „Przymierze Śląskie” Joachim Ganszyniec, naczelnik Wydziału Sportu, Turystyki, Promocji i Komunikacji Społecznej – Justyna Schmidt i pracownik tegoż wydziału – Michał Kampa.