„Chemik” w Ośrodku Badań Jądrowych w Genewie

Data publikacji: 3 listopada 2014

Daniel Kamiński – nauczyciel chemii oraz uczennice klasy I Technikum Analitycznego: Krystyna Suda i Sonia Kasierot z tarnogórskiego „Chemika” w czerwcu 2014 roku wygrali wyjazd na warsztaty do CERN w GENEWIE. To nagroda w I Ogólnopolskim Konkursie Wzrostu Kryształów dla młodzieży szkolnej. W sobotę 25 października „Chemik” wyruszył do Genewy w składzie: Ewa Cornik – nauczycielka fizyki, chemii i przedmiotów zawodowych (godne zastępstwo Daniela Kamińskiego) oraz Sonia Kasierot i Krystyna Suda z klasy II technikum analitycznego.

Poniżej relacja z wycieczki spisana na podstawie korespondencji na FB przez Jarosława Wesołka – nauczyciela w ZSCH-MiO.

Niedziela 26.10.2014:
”Jest super ! Mieszkamy w hotelu na terenie CERN-u, mamy eleganckie pokoje z łazienkami. Miałyśmy okazje dziś już rozmawiać z pracownikami naukowymi w luźnych rozmowach na stołówce. Genewa przywitała nas piękną, słoneczną pogodą i największą w Europie fontanną na jeziorze genewskim :)) Jutro od rana mamy zaplanowane wykłady i inne zajęcia”.

27.10.2014:
„Dzisiejszy dzień rozpoczęłyśmy dwoma wykładami, pierwszy wyjaśniał czym zajmuje się CERN. Prowadzący omówił historię tego największego w Europie Ośrodka Badań Jądrowych. Możemy być dumni, że obecnie CERN-em rządzi Polka – pani profesor Agnieszka Zalewska, która była wcześniej pracownikiem naukowym Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Na drugim wykładzie omówiony został Model Standardowy – klasyfikacja cząstek elementarnych. Prowadzący przybliżył nam charakterystykę odkrytego w tutejszym laboratorium w lipcu 2012 roku bozonu Higgsa. Po obiedzie zajęłyśmy się zagadnieniem antymaterii. Zobaczyliśmy miejsce w którym naukowcy wytwarzają antyprotony poprzez zderzenia rozpędzonej wiązki protonów z tarczą irydową. Kolejnym punktem programu było zwiedzanie Mikrokosmosu, czyli interaktywnej wystawy związanej z teorią Wielkiego Wybuchu. W międzyczasie próbujemy regionalnej kuchni, która okazuje się być bardzo smaczna.”

28.10.2014:
„Dzisiejszy dzień spędziłyśmy bardzo aktywnie. Po śniadaniu miałyśmy wykład dotyczący detektora CMS badającego zderzenia wiązek przeciwbieżnych, a następnie pracowałyśmy w specjalistycznych programach komputerowych do identyfikacji cząstek. Po obiedzie zobaczyłyśmy, to na co czekałyśmy z niecierpliwością: zjechałyśmy 100m pod ziemię żeby zobaczyć samo serce detektora CMS. Następnie udałyśmy się do centrum kontroli akceleratorów, w którym objaśniano nam, w jaki sposób bada się rozpędzone wiązki akceleratora. Na koniec zapoznano nas z eksperymentem przeprowadzanym przez NASA dotyczącym detekcji cząstek pochodzących z promieniowania kosmicznego ;))”

30.10.2014 – powrót do Tarnowskich Gór

Pozdrowienia i podziękowania:
Przesyłamy szczególne pozdrowienia dla profesora Daniela Kamińskiego, który niestety nie mógł z nami pojechać. Dziękujemy Panie Profesorze jest Pan współautorem naszego sukcesu. Dziękujemy też Pani Ewie Cornik za opiekę merytoryczną na naszej wspaniałej wycieczce dydaktycznej. Dobrze mieć takich nauczycieli.

W I Ogólnopolskim Konkursie Wzrostu Kryształów dla młodzieży szkolnej wyróżnienia otrzymały Natalia Pradelok i Sandra Gorzka oraz ZSCH-MiO za ilość i jakość zgłoszonych na konkurs kryształów – odebrał je dyrektor „Chemika” Ryszard Mitręga. Konkurs odbył się z okazji Międzynarodowego Roku Krystalografii. Uroczystość odbyła się w Instytucie Fizyki im. Augusta Chełkowskiego na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach.