Data publikacji: 11 listopada 2014

Mieszkańcy powiatu, samorządowcy, parlamentarzyści, przedstawiciele służb mundurowych i organizacji społecznych spotkali się 11 listopada na uroczystej mszy świętej w intencji Ojczyzny, odprawianej tradycyjnie w kościele pw. Apostołów Piotra i Pawła. Jak co roku były przemówienia władz i wspólne składanie kwiatów pod tablicami pamięci i Dzwonnicą Gwarków.

Historię 96 lat naszej Niepodległej Ojczyzny tworzy wiele ważnych wydarzeń i wielkich postaci, znanych z podręczników historii. Pamiętamy tych, którzy wywalczyli wolną Polskę w 1918 roku i tych, co budowali II Rzeczypospolitą. Oddajemy hołd bohaterom II wojny światowej i ofiarom komunizmu. Jakże żywe są nasze wspomnienia dotyczące zrywu Solidarności i radości z pontyfikatu Jana Pawła II. Mamy świadomość, że dar wolności wywalczony przez wielu, nam dany, jest nam także zadany! I to zadanie wypełniamy dobrze! Odczuwamy wszyscy wielką satysfakcję z przemian, jakie zaszły w naszym kraju w przeciągu obchodzonego w tym roku dwudziestopięciolecia przemian ustrojowych i gospodarczych, dziesięciolecia Polski w strukturach Unii Europejskiej oraz innej niezwykle ważnej, podjętej 15 lat temu, decyzji o przystąpieniu Państwa Polskiego do Paktu Północnoatlantyckiego – mówiła starosta Lucyna Ekkert.

O przywiązaniu do ojczyzny w swym wzruszającym wystąpieniu mówiła również senator Maria Pańczyk – Pozdziej, wspominając „dzieci z Pahiatua” w Nowej Zelandii. To grupa 733 polskich dzieci oraz 105 osób polskiego personelu opiekuńczego, którzy stracili bliskich w czasie deportacji do ZSRR w latach 1940 – 1941 i utworzyli w Pahiatua społeczność polonijną. Wicemarszałek Senatu Maria Pańczyk – Pozdziej przewodziła niedawno oficjalnej delegacji Senatu RP w Nowej Zelandii, która udała się na uroczystości 70-lecia przybycia dzieci z Pahiatua.

Te „dzieci” mimo wielu lat i odległości bliskość Polski oraz samą polskość odczuwają w bardzo niezwykły sposób – uczmy się od nich – apelowała senator.

Starosta Lucyna Ekkert wzięła również udział w obchodach Święta Niepodległości w Ożarowicach. Uroczystość rozpoczęła msza święta w ożarowickim kościele. Po mszy w sali OSP Ożarowice przygotowano program artystyczny w wykonaniu: gimnazjalistów, zespołu śpiewaczego Ożarowianki, zespołu Weteran i Orkiestry Dętej z Ożarowic.