Dwie nowe pracownie w szpitalu

Data publikacji: 14 listopada 2014

Dwie nowoczesne pracownie medyczne: rezonansu magnetycznego oraz angiografii na nowopowstałym Oddziale Kardiologii Inwazyjnej otwarto wczoraj uroczyście w Wielospecjalistycznym Szpitalu Powiatowym im. B. Hagera w Tarnowskich Górach. Pracownie należą do firm, które wydzierżawiły pomieszczenia szpitala i świadczyć będą swoje usługi od przyszłego roku.

Szpital wydzierżawił pustostany, co pozwoliło placówce na pozyskanie poważnych środków finansowych na podreperowanie budżetu. Najważniejsze jest jednak zwiększenie dostępności i kompleksowości świadczeń medycznych. Nowe pracownie stanowią uzupełnienie oferty naszego szpitala i nie będą konkurencyjne dla naszych usług – mówił podczas uroczystości prezes WSP SA Janusz Piotrowski.

Oddział Kardiologii Inwazyjnej powstał na terenie szpitala po tym jak placówka na przełomie tego i ubiegłego roku wydzierżawiła pomieszczenia kuchni Spółce Dializa za kwotę ponad 3 mln zł. Sam szpital nie byłby w stanie samodzielnie otworzyć takiego oddziału, bowiem na jego modernizację i wyposażenie potrzeba kilku milionów złotych. Dodatkowo na rynku brakuje specjalistów z dziedziny kardiologii. Teraz WSP SA zyska na czynszu, ale także na diagnostyce, ponieważ spółka Centrum Dializa zlecać będzie badania w naszym szpitalu.

Śląsk jest najlepszym regionem w kraju jeśli chodzi o kardiologię, tymczasem Tarnowskie Góry stanowiły w tej kwestii białą plamę. Teraz to się zmieni – podkreśla prezes Piotrowski.

Nowoczesne urządzenie do angiografii będące na wyposażeniu Oddziału Kardiologii Inwazyjnej służy do prowadzenia diagnostyki oraz zabiegów w obrębie tętnic wieńcowych. – Pacjenci z ostrym zespołem wieńcowym transportowani będą z Izby Przyjęć na nasz oddział. Urządzenie pozwala na wykonanie zabiegu wewnątrz ciała pacjenta poprzez dostanie się do zwężonych naczyń wieńcowych, obraz przenoszony jest na dwa monitory. Zabieg taki trwa od 20 do 40 minut. Po 5 dniach pacjent może już wyjść do domu – tłumaczył Jacek Nowakowski, prezes Centrum Dializa.

Otwarta na terenie szpitala pracownia rezonansu magnetycznego należy do firmy Resonica z Siemianowic Śląskich. Powstanie pracowni to wyjście naprzeciw konkretnym potrzebom, bowiem w obecnej sytuacji pacjenci z powiatu tarnogórskiego w celu wykonania badania rezonansem muszą wyjeżdżać do innych miast województwa śląskiego. Aparat rezonansu w pracowni tarnogórskiego szpitala to innowacyjny Magnetom 1,5T marki Siemens, stworzony w oparciu o najbardziej zaawansowane rozwiązania technologiczne. System pozwala na szybkie badanie dowolnych części ciała, we wszystkich przekrojach przestrzeni trójwymiarowej. Oprócz wykonywania zdjęć w wysokiej rozdzielczości oraz wizualizacji 3D urządzenie wyposażone jest w opcję spektroskopii. To nowatorska technika pozwalająca na określenie składu chemicznego ludzkich tkanek, która jest przydatna na przykład w ocenie stopnia złośliwości zmian nowotworowych.
Obecnie diagnostyka rezonansem magnetycznym to już standard. W takich dziedzinach jak neurologia, czy onkologia, to nawet konieczność. Bez rezonansu nie ocenimy bezinwazyjnie stanów zapalnych, udarów, czy procesów nowotworowych. Również w ortopedii i traumatologii diagnostyka więzadeł i chrząstek stawowych przy użyciu rezonansu jest kluczowa.

Od 30 lat szpital ten nie widział tak wielkich inwestycji. Bardzo cieszy mnie otwarcie dwóch pracowni, bo oznacza to, że mieszkańcy naszego powiatu nie będą już musieli korzystać z oferowanych przez nie świadczeń medycznych w innych szpitalach. Cieszy również zakończona na początku tego roku termomodernizacja placówki, która nie tylko poprawiła estetykę obiektu ale pozwoli na oszczędności na ogrzewaniu. Nasz szpital staje się coraz nowocześniejszą placówką zdrowia – podkreśliła starosta Lucyna Ekkert.

Pod względem diagnostyki Państwa szpital nie odbiega obecnie od szpitali wojewódzkich oraz klinicznych. Mogę powiedzieć, że Górnośląskie Centrum Rehabilitacji chętnie zamawiać będzie tutaj badania – zapowiedział Krystian Oleszczyk, dyrektor GCR.