Tarnogórski FASER S.A. szkoli młodych górników

Data publikacji: 20 listopada 2014

Fabryka Sprzętu Ratunkowego i Lamp Górniczych FASER S.A. bierze udział w projekcie finansowanym przez Unię Europejską – „Podziemia w chmurze”. Projekt ma na celu stworzenie kursów e-learningowych dla uczniów szkół o profilu górniczym w Unii Europejskiej. Dzięki temu słuchacze będą mogli między innymi podnieść swoje kompetencje zawodowe.

W programie biorą udział szkoły średnie, zawodowe, które kształcą w kierunkach górniczych – Powiatowe Centrum Kształcenia Ustawicznego w Wodzisławiu Śląskim oraz szkoły z czeskiej Karviny i słoweńskiego Velenje. Ich partnerami są przedsiębiorstwa z branży górniczej – tarnogórski FASER S.A. i kopalnia węgla Premogovnik Velenje ze Słowenii.

Głównym celem współpracy pomiędzy jednostkami oświaty, a przedsiębiorstwami jest stworzenie kursów nauczania na odległość (tzw. kursy e-learningowe) o tematyce nowych technologii w górnictwie. Będą one wykorzystywane w szkołach do wspomagania nauczania przedmiotów górniczych.

Partnerzy w ramach projektu uczestniczą w tzw. mobilnościach, aby wspólnie brać udział w szkoleniach. Do tej pory odbyły się spotkania w Wodzisławiu Śląskim, Karvinie i Velenje. Ostatnio w dniach 12-18 października 2014 r. miał miejsce wyjazd do czeskiej Karviny. Eksperci z Tarnowskich Gór przygotowali dla wszystkich słuchaczy prezentację w języku polskim i angielskim pt. „Historia produkcji sprzętu ochrony układu oddechowego w FASER S.A.”. Swoje opracowania przedstawili też pozostali uczestnicy projektu. Materiały zostaną wykorzystane do stworzenia kursów e-learningowych.

FASER S.A. w trakcie wyjazdów zaprezentował również bogatą ofertę swoich wyrobów w postaci sprzętu ochrony osobistej oraz lampiarskiego, który można było zobaczyć, a nawet użyć go w praktyce. Kolejne spotkanie w ramach unijnego projektu odbędzie się w marcu przyszłego roku w Słowenii.

Projekt „Podziemia w chmurze” (Underground in the Could) realizowany jest w ramach programu Leonardo da Vinci i finansowany jest przez Unię Europejską z funduszu „Uczenie się przez całe życie”. (Lifelong Learning Programme). (faser)