18 nowych firm powstało dzięki Inkubatorowi Przedsiębiorczości

Data publikacji: 26 listopada 2014

Tarnogórski Inkubator Przedsiębiorczości kończy realizację projektu „Własna firma – Twoją szansą”. Z tej okazji 10 grudnia o godz. 10:00 w Centrum Kultury Śląskiej w Nakle Śląskim odbędzie się konferencja poświęcona promocji dobrych praktyk w zakresie wspierania przedsiębiorczości. W realizowanym do listopada 2012 roku do końca grudnia bieżącego roku projekcie uczestniczyło 20 osób.

Celem przedsięwzięcia było upowszechnienie samozatrudnienia jako alternatywnej formy pracy wśród mieszkańców podregionu bytomskiego zwolnionych lub przewidzianych do zwolnienia lub zagrożonych zwolnieniem z przyczyn zakładu pracy, poprzez wsparcie w zakładaniu i prowadzeniu działalności gospodarczej. Uczestnicy projektu wzięli udział w szkoleniach z zakresu planowania własnej ścieżki kariery, podstaw księgowości, prawa pracy i prawa cywilnego oraz w warsztatach z autoprezentacji i budowania wizerunku. Szlifowali także techniki sprzedaży, marketingu, PR oraz zasady komunikacji interpersonalnej. Objęci zostali również m.in. doradztwem zawodowym oraz wsparciem specjalistycznym w postaci szkoleń dotyczących zakładania działalności gospodarczej, zarządzania małą firmą i budowania biznes planu. Ważnym elementem zadania było przyznanie uczestnikom projektu dotacji w kwocie do 40 tys. zł na pokrycie wydatków inwestycyjnych oraz wsparcia pomostowego na pokrycie kosztów bieżącej działalności (do 1400 zł miesięcznie przez okres od 6 do 12 miesięcy). Dzięki realizacji projektu powstało 18 nowych firm. Działają m.in w takich branżach jak.: fryzjerstwo i kosmetyka, krawiectwo, gastronomia, usługi kominiarskie, usługi budowlane, naprawa samochodów, porady dietetyczne w domu, sprzedaż kwiatów na telefon.

Na co dzień Inkubator Przedsiębiorczości sp. z o.o. zajmuje się wzmacnianiem inkubowanych przedsiębiorstw tak, aby mogły przetrwać najtrudniejszy początkowy okres istnienia. Aby to osiągnąć inkubator oferuje wynajem tanich powierzchni biurowych i magazynowo produkcyjnych. Przedsiębiorcy oprócz niskich dotowanych czynszów oraz wyposażonych w meble biur, mogą liczyć również na usługi biurowe, dostęp do internetu, usługi doradcze, a także pomoc w pozyskiwaniu funduszy europejskich. Inkubator dysponuje 1957 m2 powierzchni hali produkcyjno-magazynowej oraz 1218 m2 powierzchni w budynku biurowym.

Od początku istnienia Inkubatora Przedsiębiorczości, spółka pomogła w pomyślnym starcie 62 firmom, które utworzyły prawie 300 miejsc pracy.