Filmowy portret seniora

Data publikacji: 27 listopada 2014
Herb Powiatu Tarnogórskiego

„Budowanie wizerunku seniora w kinie, czyli żeńskie gwiazdy kina dawniej i dzisiaj…” to temat wykładu dla słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku, czwartego – ostatniego spotkania, w ramach projektu filmowego realizowanego przez stowarzyszenie przy wsparciu gminy Tarnowskie Góry.


„Budowanie wizerunku seniora w kinie, czyli żeńskie gwiazdy kina dawniej i dzisiaj…” to temat wykładu dla słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku, czwartego – ostatniego spotkania, w ramach projektu filmowego realizowanego przez stowarzyszenie przy wsparciu gminy Tarnowskie Góry.

Spojrzenie na dojrzałość człowieka w kinie na przestrzeni lat ulegało zmianom wynikającym oczywiście z przemian społeczno- obyczajowych. Gwiazdy kina kobiecego, bo z takiej perspektywy obrazu filmowego słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku poznawali historię zmian budowania portretu kobiety w sztuce filmowej, zawsze zwracały na siebie uwagę. Wykład, poświęcony tym razem kreowaniu filmowego portretu seniora, pokazywał zmiany w dokonywaniu ocen i klasyfikacji wiekowej bohaterów, a także pokazywania problemów dojrzałego wieku. Wykład połączono z projekcją amerykańskiego komediodramatu pt. „Dwoje do poprawki” z ciekawą rolą Meryl Streep, której towarzyszy Tommy Lee Jones. Film podejmuje problem dialogu i uczuć w małżeństwie o 30- letnim stażu, które przechodzi kryzys. Powszechny problem psychologiczny ludzi dojrzałych, a może nie tylko, pokazany w sposób bardzo humorystyczny pozwolił zapewne widzowi znaleźć odpowiedź na wiele własnych wątpliwości. Zresztą film powinien mieć zawsze jakiś przekaz dydaktyczny, powinien stanowić punkt refleksji nad rzeczywistością; i tu zapewne siła sztuki filmowej: uczy, prowokuje do refleksji ale bardzo często jest i może być wykorzystana do manipulacji odbiorcą. „Dwoje do poprawki” można nazwać inteligentną komedią, która przypomina, że o szczęśliwy związek trzeba walczyć. I zapewne można go zrecenzować myślą Phila Bosmansa z książki „ Żyć każdym dniem”: „(…) Szczęście leży całkiem blisko, ale musisz je rozpoznać i znaleźć. Także dziś w pobliżu ciebie kwitnie wiele małych radości. Sztuką jest jednak je odkryć i być za to wdzięcznym”.

Wykład odbył się 21 listopada i wygłosił go, jak pozostałe wykłady w tym projekcie TS-UTW, Jakub Jan Pudełko znany w szerokim świecie kultury filmowej filmoznawca, medioznawca, menedżer kultury. Wykłady filmologa Jakuba Pudełko pozwoliły słuchaczom Uniwersytetu Trzeciego Wieku Tarnogórskiego Stowarzyszenia – UTW obejrzeć nie tylko ciekawe filmy, ale także poznać wycinek historii sztuki filmowej. Spotkania z X Muzą były więc poznawaniem sztuki wyjątkowej, mimo że bardzo już powszechnej, wciąż zaskakującej nowym spojrzeniem na odwieczne dylematy ludzkie a także nowatorskimi technikami przekazu.

Słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku uczestnicząc aktywnie i kreatywnie w życiu kulturalnym, potrafią umiejętnie korzystać z mediów a projekt filmowy pomoże im zapewne w lepszym zrozumieniu i docenieniu tej dziedziny sztuki.

Stanisława Szymczyk
sekretarz Tarnogórskiego Stowarzyszenia – UTW
Więcej informacji na stronie: www.utwtg.

Call Now ButtonZadzwoń teraz