Przedszkolaki uczą się o Śląsku

Data publikacji: 12 grudnia 2014
Herb Powiatu Tarnogórskiego

Śląsk jako mała ojczyzna, tradycje regionalne, strój i język to temat bardzo poważnego spotkania słuchaczek Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Tarnowskich Górach z dziećmi w Przedszkolu nr 40 w Zabrzu – Grzybowicach. 9 grudnia panie Helena Domańska i Teresa Majzner odwiedziły przedszkolaków zabrzańskich, żeby opowiedzieć im o małej ojczyźnie. „Misie”, „Krasnoludki” oraz „Biedronki” słuchały z wielkim zainteresowaniem opowieści o regionie, w którym żyją, chętnie podejmując rozmowę i dzieląc się własnymi obserwacjami świata.

Śląsk jako mała ojczyzna, tradycje regionalne, strój i język to temat bardzo poważnego spotkania słuchaczek Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Tarnowskich Górach z dziećmi w Przedszkolu nr 40 w Zabrzu – Grzybowicach. 9 grudnia panie Helena Domańska i Teresa Majzner odwiedziły przedszkolaków zabrzańskich, żeby opowiedzieć im o małej ojczyźnie. „Misie”, „Krasnoludki” oraz „Biedronki” słuchały z wielkim zainteresowaniem opowieści o regionie, w którym żyją, chętnie podejmując rozmowę i dzieląc się własnymi obserwacjami świata. W tej lekcji patriotyzmu panie Helena Domańska i Teresa Majzner uświadomiły dzieciom, że ich mała ojczyzna to cząstka tej wielkiej – dzieci wiedziały, że Grzybowice, Zabrze, Śląsk to właśnie Polska.

Prezentacja i opowieść o strojach paradnych kobiet śląskich oraz ubioru dziewczęcego, dziołchy ze Śląska, w który ubrana była lalka, wywołała oczywiście wiele żywych emocji małych ludzi; była też konieczna wzmianka o ubiorach noszonych na Śląsku przez chłopców i mężczyzn.
W trakcie pogadanki dzieci poznały słowa gwarowe takie jak: kiecka, jakla, zopaska, kabotek, gorset, purpurka, galanda. A ponieważ czas jest już przedświąteczny panie rozmawiały z dziećmi o przygotowaniach do Świąt Bożego Narodzenia, czyli Godów.

Ciekawą ilustracją do rozmowy o śląskich zwyczajach związanych z przygotowaniem do Godów było przeczytanie, oczywiście w gwarze śląskiej, opowiadania „O Świętej Rodzinie i Szarym Pajączku”. Po wysłuchaniu przez Przedszkolaków opowiadania wywiązała się z nimi rozmowa na temat co zrozumiały i zapamiętały z usłyszanego tekstu. Poziom odpowiedzi był uzależniony od wieku Przedszkolaków, ale wszystkim dzieciom podobało się to czytanie „inaczej”. Opowiadanie zaczerpnięte z książki Ewy Szelburg – Zarembiny „Boży roczek” przetłumaczyły na gwarę śląską Teresa Majzner i Helena Domańska. Ta ciekawa lekcja regionalizmu i patriotyzmu na pewno pozostanie w pamięci Przedszkolaków na długo. Zapewne wiele dzieci zobaczyło po raz pierwszy na żywo stroje śląskie, w które ubrane były panie Helena Domańska i Teresa Majzner; dzięki uprzejmości pana Mankiewicza stroje zostały wypożyczone z Muzeum Chleba w Radzionkowie. Natomiast strój dziołchy (dziewczęcy), w który została ubrana lalka został uszyty przez przyjaciółkę pani Heleny. Spotkanie z przedszkolakami w Przedszkolu nr 40 w Zabrzu – Grzybowicach na pewno było ważnym wydarzeniem dla społeczności małych ludzi, na pewno zaszczepiło ziarnko dumy i ciekawości małej ojczyzny.

Pewne jest, że „Misie”, „Krasnoludki” oraz „Biedronki”, żywo reagujące na ciekawe opowieści o śląskich tradycjach wyszły ze spotkania z bogatą wiedzą i chęcią poznawania magii otaczającego ich świata i ludzi. I to kolejne już spotkanie członkiń Tarnogórskiego Stowarzyszenia Uniwersytet Trzeciego Wieku w przedszkolu, tym razem „aż” w Zabrzu, podsumować można starorzymską refleksją: „Verba docent, exempla trahunt”, czyli „Słowa uczą, przykłady pociągają”. Jest bowiem pewne, że to spotkania z ludźmi uczą najbardziej i nikt tak nie kształtuje świadomości świata małych dzieci jak dorośli.

Tarnogórskie Stowarzyszenie Uniwersytet Trzeciego Wieku w swoich działaniach stara się prezentować kulturę regionu, adresując swoje projekty do grup w różnym wieku- z przedszkolakami spotykają się więc systematycznie „ śląskie starki”, grupa teatralna prezentowała z powodzeniem spektakl folklorystyczny o wyszkubkach, ze słuchaczami UTW spotykają się wybitni przedstawiciele świata nauki i kultury naszego regionu. I zapewne TS-UTW daje poczucie tworzenia swojego miejsca na ziemi i uświadamia, że „Nie jesteśmy znikąd, mamy swoją małą ojczyznę…”.

Stanisława Szymczyk
sekretarz Tarnogórskiego Stowarzyszenia – UTW

Zdjęcia z archiwum Heleny Domańskiej. Więcej informacji na stronie: www.utwt

Call Now ButtonZadzwoń teraz