Ludzie z pasją o szczęściu

Data publikacji: 15 grudnia 2014

„ O szczęściu i …” to temat wykładu – cyklicznego spotkania dla słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku z wybitnymi osobowościami naszego miasta i regionu. Tegoroczne spotkanie o szczęściu, które odbyło się 8 grudnia miało tytuł „Ludzie z pasją o szczęściu …” i było okazją do rozmowy z pisarką Bogumiłą Rostkowską, laureatką konkursu TVN „Master Chef” Marią Ożgą oraz prezesem najstarszego tarnogórskiego stowarzyszenia – SMZT – Markiem Kandzią.

„ O szczęściu i …” to temat wykładu – cyklicznego spotkania dla słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku z wybitnymi osobowościami naszego miasta i regionu. Tegoroczne spotkanie o szczęściu, które odbyło się 8 grudnia miało tytuł „Ludzie z pasją o szczęściu …” i było okazją do rozmowy z pisarką Bogumiłą Rostkowską, laureatką konkursu TVN „Master Chef” Marią Ożgą oraz prezesem najstarszego tarnogórskiego stowarzyszenia – SMZT – Markiem Kandzią. Goście spotkania mieli wcale niełatwe zadanie, by podzielić się bardzo osobistymi przecież przemyśleniami o szczęściu, rodzinie, poszukiwaniu swego miejsca w życiu, wartościach i pasjach; i koniecznie o Wigilii wspomnieniach tych wyjątkowych, ulubionych potrawach.

Punktem rozmowy uczyniono myśl Herodota z Halikarnasu – greckiego historyka zwanego ojcem historii, czasem także ojcem geografii, który mówił, że „Całe nasze życie to działanie i pasja. Unikając zaangażowania w działania i pasje naszych czasów, ryzykujemy, że w ogóle nie zaznamy życia”. A goście spotkania to wyjątkowi pasjonaci, którzy w swoim działaniu realizują nie tylko własne marzenia, ale także działają pro publico bono.

Bogumiła Rostkowska, która, jak mówi z przekory zaczęła pisać po wielu doświadczeniach życiowych, ma w swoim dorobku, między innymi, ciekawą książkę To część pierwsza sagi pt. „Trzy Rozalie i Ewa”, w której wykorzystując historię swojej śląskiej rodziny, pokazuje losy zwyczajnych ludzi uwikłanych w historię. Akcję swej powieści umieściła w Reptach Śląskich, co czyni ją jeszcze bardziej ciekawą dla tarnogórzan. Podzieliła się także wspomnieniami związanymi z wydaniem tej powieści, w której ze względu na użycie języka gwarowego trzeba było wprowadzić przypisy z tłumaczeniem, albo w ogóle zrezygnować z gwary.

Zajmuje się także pisaniem dla dzieci i tu warto przypomnieć „Opowiadania nie tylko o piesku” ale też na przykład „Zaczarowany ogród. Bajki z rysunkami do pokolorowania”. Mówiąc o swoich planach literackich podkreślała, że wynikają one z jej zobowiązań wobec rodziny; podzieliła się swoimi przeżyciami związanymi z walką o wychowanie małej córeczki, cierpiącej na mutyzm i o tym jak walka o szczęście dziecka może być źródłem szczęścia i motorem wielu działań. Ale bardzo ciepło mówiła o ludziach, którzy pomagali i pomagają jej zapewnić córce właściwy rozwój. Bogumiła Rostkowska jest tradycjonalistką i w jej domu Wigilia w zasadzie przygotowywana jest według starych receptur, ale z konieczności, ze względu na męża, zaadoptowała także inne potrawy i zwyczaje. Jej mottem życiowym i zarazem radą na szczęście są słowa św. Augustyna: „Człowieku pamiętaj jak ważny jesteś”.

O tym, by nie bać się iść za marzeniem, ale także działać dla innych mówiła Maria Ożga laureatka konkursu – kulinarnego show „Master Chef” w 2013 roku. W sposób bardzo humorystyczny opowiedziała jak dotarła do programu i jak nie zrażała się pierwszymi niepowodzeniami, i jak walczyła o swoje drugie miejsce w konkursie. Maria Ożga ma na swoim koncie książkę kulinarną pt. „Księgowa w kuchni”, prowadzi blog kulinarny, pisze do kącika kulinarnego „Faktu”. A przy tym wszystkim pracuje zawodowo jako księgowa – prowadząc własną działalność, zarządza restauracją i działa społecznie – właśnie została członkiem Rady Powiatu Tarnogórskiego, a kilka lat wcześniej była członkiem Rady Miasta. Przy tym ma szczęśliwą rodzinę i doskonale zorganizowany czas. A ponieważ Wigilię także urządza tradycyjnie, podzieliła się przepisem na świąteczną kaczkę z mandarynkami. Oczywiście słuchacze wypróbują ten przepis i skorzystają z podpowiedzi jak upiec soczystą kaczkę, żeby nie wysuszyć mięsa. Może także zechcą wypróbować przepis na kawior z marchewki i zapewne będą zaglądać na stronę kulinarnego blogu pani Marii Ożgi, żeby eksperymentować w kuchni, wszak gotowanie jest teraz w modzie.

Marek Kandzia, już od kilkunastu lat prezes SMZT, jest postacią słuchaczom Tarnogórskiego Stowarzyszenia Uniwersytet Trzeciego Wieku znaną z różnych projektów realizowanych wspólnie w Kopalni Zabytkowej. Wśród wielu osiągnięć Marka Kandzi, indywidualnych i tych, które adresowane są dla SMZT, warto powiedzieć o przyznanym w 2007 roku przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego medalu „Zasłużony dla Kultury Polskiej” za działalność na rzecz propagowania idei regionalizmu w szkołach oraz działalność popularyzatorską zabytków techniki w województwie śląskim i wyróżnieniu przez Burmistrza Tarnowskich Gór w 2009 roku „Srebrnym Skrzydłem” za całokształt działalności na rzecz małej ojczyzny. Marek Kandzia opowiedział o zabiegach związanych z przygotowywaniem aplikacji Kopalni Zabytkowej o wpis na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Mówił o pracy całego zespołu SMZT, by przygotować i opracować dokumentację, o wielu nowych odkryciach z historii naszego miasta i korzyściach płynących z tych prac. Jest pewne, że po opracowaniu całej dokumentacji spotka się ze słuchaczami Uniwersytetu Trzeciego Wieku, żeby zaprezentować dorobek tych poszukiwań. Ta pasja związana z zachowaniem i kultywowaniem historii naszego miasta jest zapewne wyrazem przywiązania do rodzinnego miasta, ale także sposobem na aktywne życie i w pewnym sensie także misją nauczyciela, by uczyć nie tylko młodych; Marek Kandzia często podkreśla, że jest absolwentem dawnego tarnogórskiego Liceum Pedagogicznego, które kształtowało charaktery, no i przez wiele lat był dyrektorem „Mechanika”. Jest przywiązany do tradycji, podobnie jak panie Bogumiła i Maria, dlatego Święta są w jego domu „jak to zawsze bywało”.

To spotkanie z pisarką Bogumiłą Rostkowską, laureatką konkursu TVN „Master Chef” Marią Ożgą oraz prezesem SMZT – Markiem Kandzią odkrywało na pozór oczywiste prawdy o życiu, szczęściu, rodzinie, wartościach; można je podsumować refleksją, myślą chińskiego filozofa Konfucjusza: „Wielu szuka szczęścia ponad ludzką miarę, inni poniżej jej, lecz ono znajduje się obok człowieka”.

Stanisława Szymczyk
sekretarz Tarnogórskiego Stowarzyszenia – UTW

Tarnogórskie Stowarzyszenie – UTW zaprasza na kolejny wykład 5 stycznia 2015 roku o godz. 16:30 do Tarnogórskiego Centrum Kultury. Więcej informacji na stronie: www.utwtg.pl

Call Now ButtonZadzwoń teraz