O prawie spadkowym

Data publikacji: 13 stycznia 2015

O prawie spadkowym, i nie tylko, opowiedział studentom Tarnogórskiego Stowarzyszenia Uniwersytet Trzeciego Wieku 5 stycznia Krzysztof Śmieja, notariusz – członek Izby Notarialnej w Katowicach. Krzysztof Śmieja to prawnik, były poseł na Sejm III kadencji. Był m. in. wiceprezesem Sądu Rejonowego w Tarnowskich Górach, a od 2001 roku prowadzi kancelarię notarialną. Przez wiele lat pełnił z rekomendacji Prawa i Sprawiedliwości funkcję sędziego Trybunału Stanu.

O prawie spadkowym, i nie tylko, opowiedział studentom Tarnogórskiego Stowarzyszenia Uniwersytet Trzeciego Wieku 5 stycznia Krzysztof Śmieja, notariusz – członek Izby Notarialnej w Katowicach. Krzysztof Śmieja to prawnik, były poseł na Sejm III kadencji. Był m. in. wiceprezesem Sądu Rejonowego w Tarnowskich Górach, a od 2001 roku prowadzi kancelarię notarialną. Przez wiele lat pełnił z rekomendacji Prawa i Sprawiedliwości funkcję sędziego Trybunału Stanu. Spotkanie, już kolejne, miało na celu wyjaśnienie jak odnaleźć się w przepisach prawnych, które ciągle się zmieniają i jakkolwiek porządkują stosunki społeczne stanowią także poważny problem dla przeciętnego obywatela. Notariusz Krzysztof Śmieja mówił o sporządzaniu testamentu, darowiznach, dziedziczeniu, wydziedziczeniu i różnych z tym związanych problemach. Wykładowca opowiedział jak w świetle aktualnie obowiązujących przepisów można rozporządzać własnym majątkiem. Przybliżył słuchaczom UTW tajniki prawa spadkowego, wyjaśnił na przykład jak sporządzić skuteczny testament, czy procedury postępowania spadkowego. Dowiedzieli się więc na przykład studenci UTW, na czym polega różnica między dziedziczeniem z mocy testamentu, na czym darowizna i czym jest zachowek. Znaleźli także odpowiedź na pytanie, czy lepiej zapisać mieszkanie lub dom w testamencie, czy podarować? Co jest korzystniejsze dla obdarowanego – czy darowizna, czy zapis testamentowy. Notariusz Krzysztof Śmieja pokazywał jakie będą konsekwencje tych decyzji i jak najlepiej uporządkować swoje sprawy, by pomóc swoim bliskim, a nie zostawiać ich z problemami, które potem mogą się w sądzie toczyć latami. Wykładowca zwrócił uwagę na fakt, że darowizna działa od razu, a testament – po śmierci; no i testament łatwiej odwołać, bo darowizna jest trudniejsza do zmiany decyzji. Wykładowca uświadomił także słuchaczom, jak bardzo jest ważna co najmniej podstawowa znajomość prawa w ogóle, a spadkowego szczególnie, by nie stać się na przykład mimo woli spadkobiercą długów po osobie, po której możemy z mocy ustawy dziedziczyć. Oczywiście wykład był niejako poradnią notarialną, ponieważ słuchacze zadawali mnóstwo pytań, odnoszących się do sytuacji szczególnych; wiadomo przecież, ze życie niesie wydarzenia i historie trudne czasami do wyobrażenia. Tak jest chociażby z doświadczeniami dziedziczenia negatywnego długów. Pytano więc jak najkorzystniej rozporządzać swoim majątkiem, czy testament sporządzać własnoręcznie, czy notarialnie. Pytań dotyczących bardzo specyficznych sytuacji wynikających z osobistych doświadczeń studentów UTW było tak wiele, że wykładowca nie mógł z braku czasu wszystkich rozwinąć. Zaprosił więc wszystkich, którzy mają problemy na swoje dyżury prawne w darmowej poradni prowadzonej przez Parafię św. Apostołów Piotra i Pawła.
Warto także przypomnieć, że także Starostwo Powiatowe prowadzi Biuro Bezpłatnych Porad Prawnych dla wszystkich mieszkańców powiatu.
Można powiedzieć, że spotkanie z notariuszem Krzysztofem Śmieją uświadomiło słuchaczom, że prawo nie jest co prawda proste ale nic nie zwalnia z obowiązku jego przestrzegania. No i oczywiście nieznajomość prawa spadkowego może akurat skutkować tym, że nie zostanie spełniona nasza wola. Notariusz Krzysztof Śmieja zwrócił przede wszystkim zebranym uwagę na konieczność świadomości prawnej i nie stosowania zasady „jakoś to będzie”. Ktoś powiedział, że poświęcamy tak wiele czasu na sprawy pilne, że nie starcza go nam na sprawy ważne, a takimi są bez wątpienia sprawy spadkowe. Warto więc może pomyśleć o prawnym uregulowaniu, uporządkowaniu swoich spraw majątkowych.
Wykład poszerzył wiedzę zebranych o mechanizmach prawa spadkowego i pozwolił na zapoznanie się z aktualnie obowiązującymi przepisami.

Stanisława Szymczyk
sekretarz Tarnogórskiego Stowarzyszenia – UTW

Tarnogórskie Stowarzyszenie – UTW zaprasza na kolejny wykład 19 stycznia 2015 roku o godz. 16:30 do Tarnogórskiego Centrum Kultury. Wykład pt.: „Uzależnienie od komputera- problem o charakterze społecznym i zdrowotnym” wygłosi Michał Pyrkosz ze stowarzyszenia „Falochron”. Więcej informacji na stronie: www.utwtg.pl

Call Now ButtonZadzwoń teraz