„Natura widzenia – widzenie natury”

Data publikacji: 16 stycznia 2015

Na pierwszą w 2015 r. nową wystawę fotograficzną w Centrum Kultury Śląskiej w Nakle Śląskim – otwarcie nastąpi 16 stycznia – złożą się zdjęcia młodego fotografika Krzysztofa Szlapy (rocznik 1987), od 2014 r. członka Związku Polskich Artystów Fotografików – Okręg Śląski. Tematem jego wystawy, jak podpowiada tytuł, jest natura.

Katarzyna Stolarska:

Na pierwszą w 2015 r. nową wystawę fotograficzną w Centrum Kultury Śląskiej w Nakle Śląskim – otwarcie nastąpi 16 stycznia – złożą się zdjęcia młodego fotografika Krzysztofa Szlapy (rocznik 1987), od 2014 r. członka Związku Polskich Artystów Fotografików – Okręg Śląski. Tematem jego wystawy, jak podpowiada tytuł, jest natura.

Katarzyna Stolarska:
„Autor jest wnikliwym obserwatorem natury, czuje z nią niemal sensualną oraz duchową więź, ona zaś odzwierciedla jego niepokoje lub spokój, nastrój dynamiczny lub statyczny, swoją wewnętrzną energię autor uwidocznia poprzez symboliczne obrazy natury. (…)
Jesteśmy również świadkami wybitnie osobistej kreacji świata – kreacji poprzez spojrzenie – widzenie – dostrzeganie niuansów będących wokół Nas i zarazem w Nas – czasami trzeba się zbliżyć by móc coś dostrzec, czasami trzeba sięgnąć w głąb siebie poprzez przyglądanie się otoczeniu.”

W innej charakterystyce twórczości Szlapy można przeczytać m.in.
„(…) prace Krzysztofa Szlapy traktować możemy również jako rozważania dotyczące podstawowej opozycji identyfikującej człowieka w świecie. Człowiek jest na prezentowanych fotografiach – obok pustki – drugim „znaczącym nieobecnym”. Jego brak, a raczej jego obecność „po drugiej stronie” przedstawianej rzeczywistości, zaznaczony został w tytule wystawy oraz ostentacyjnie podkreślony obrazem pustej ławki w parku. To człowiek bowiem musi być tym, który widzi, samo zaś widzenie (jego natura) wymaga „bycia na zewnątrz”, wymaga wyodrębnienia, wymaga „bycia wobec”. Obracamy się tu zatem w kręgu jednej z konstytutywnych dla ludzkiej podmiotowości opozycji człowiek – natura.”

Zdjęcia Krzysztofy Szlapy wykonane są w technice vandyke brown. Jest to dziewiętnastowieczna technologa analogowa, w wyniku której otrzymuje się odbitki sepiowe lub brązowawe. Inną cechą jego cyklu jest kwadratowość fotografii, która pięknie uwypukla artyzm natury. Na zdjęciach młodego fotografa jawi się ona jako doskonała kreatorka ciekawych, roślinnych form graficznych.

Wernisaż: 16 stycznia 2015 r.

O autorze:
Krzysztof Szlapa (ur. w 1987 r. w Katowicach) jest z wykształcenia filologiem, który uczy języka polskiego w szkole podstawowej. Prowadzi również zajęcia fotograficzne dla dzieci i młodzieży. Od 2014 r. jest członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików– Okręg Śląski. Uczestnik Szkoły Widzenia oraz Grupy 999, częsty gość w Żywym Skansenie Fotografii, kurator w Galerii Pustej CD, laureat nagrody dla młodego twórcy imienia Anny Chojnackiej.

Wystawy indywidualne:

Widzenie natury – natura widzenia, Klub Brama, Bytom, maj/czerwiec 2014;
Galeria ExLibris, MBP w
Jaworznie, lipiec 2014
Pamiętnik, Galeria Ciasna, Jastrzębie Zdrój, wrzesień/ październik 2013
W zasięgu wzroku, Galeria Pojedyncza, CKK Katowice, 2013
Przed, Galeria 5, Górnośląskie Centrum Kultury w Katowicach, 2007

Wystawy zbiorowe:

Moja natura – wystawa poplenerowa, SP37 Katowice, wrzesień 2014
Wystawa zbiorowa nowo przyjętych członków ZPAF Okręg Śląski, Galeria Katowice, styczeń 2014
V edycja OFFO, Galeria Gawra, Racibórz, listopad 2013
Bliżej, Galeria Katowice, październik 2013
Chleb, Galeria Sektor I, Jaworzno, październik 2013;
Amfiteatr Miejski w Ustroniu, sierpień/wrzesień 2014
Pięć umiejętności, C.K. Teatr Sztuk, Jaworzno, lipiec/sierpień 2013
Sekrety portretu i różne oblicza martwej natury, Galeria Na Poziomie, Bytom, lipiec 2012
Współodczuwanie – dialog, Galeria Katowice, czerwiec 2012
Ponad podziałami, Galeria Pusta, Katowice, listopad 2010, Galeria pARTer, Kłodzko, maj 2011
Images instead of words, Gallery of Jiří Jeníšek in Beroun Czechy, listopad 2010
Światowidz, Galeria Pusta, Katowice, sierpień/wrzesień 2009
Autoportret, Galeria Kameralna MCKiS, Jaworzno, czerwiec 2008

Zdjęcie: K. Myszkowski
Tekst: materiały CKŚ

Call Now ButtonZadzwoń teraz