Merhaba Turcjo!

Data publikacji: 21 stycznia 2015

Zwiedzili Stambuł i Kapadocję, poznali język turecki i tamtejsze organizacje pozarządowe. Wzięli również udział w akcji pomocy bezdomnym zwierzętom. W relacji z wyjazdu napisali zgodnie: „Wyjazd do Turcji był dla nas jednym z najwspanialszych doświadczeń w naszym życiu. Dzięki możliwości mieszkania u wspaniałych tureckich rodzin, które były dla nas niezwykle gościnne i przyjęły nas jak własne dzieci, mogliśmy dogłębnie poznać ich tradycje, obyczaje i kulturę. Miłość do bliźniego, jaką nas obdarowali, dała nam nowe, lepsze poglądy na świat. Staliśmy się bardziej otwarci, tolerancyjni.

Zwiedzili Stambuł i Kapadocję, poznali język turecki i tamtejsze organizacje pozarządowe. Wzięli również udział w akcji pomocy bezdomnym zwierzętom. W relacji z wyjazdu napisali zgodnie: „Wyjazd do Turcji był dla nas jednym z najwspanialszych doświadczeń w naszym życiu. Dzięki możliwości mieszkania u wspaniałych tureckich rodzin, które były dla nas niezwykle gościnne i przyjęły nas jak własne dzieci, mogliśmy dogłębnie poznać ich tradycje, obyczaje i kulturę. Miłość do bliźniego, jaką nas obdarowali, dała nam nowe, lepsze poglądy na świat. Staliśmy się bardziej otwarci, tolerancyjni. W ramach wdzięczności, chcielibyśmy przyjąć naszych Tureckich przyjaciół równie gościnnie oraz zaprezentować im nasz kraj, tradycje, obyczaje oraz kulturę”.

Między 11 a 18 stycznia uczniowie Zespołu Szkół Techniczno – Usługowych im. Jana Pawła II wraz z nauczycielami gościli w Turcji. Było to możliwe dzięki realizowanemu przez szkołę projektowi zatytułowanemu „Volunteering is our job”, który obejmuje współpracę z partnerami z Bułgarii, Hiszpanii, Turcji oraz Włoch. Trwająca od 1 września 2014 roku Współpraca na Rzecz Innowacji i Dobrych Praktyk odbywa się w ramach partnerstwa strategicznego współpraca szkół – Erasmus +. Projekt realizowany będzie przez 24 miesiące.
Poniżej relacja z wyjazdu do Turcji.

Kartki z projektowego pamiętnika

10 stycznia 2015 r.
Merhaba Turcjo!

Stambuł – miasto dwóch kontynentów było pierwszym przystankiem na trasie naszej Erasmusowej wyprawy. Przywitał nas zapach przypraw, dźwięki modłów oraz strzeliste minarety. Zmęczenie długą podróżą nie powstrzymało nas przed wieczornym spacerem po Sultanahmet, podziwianiem pięknie podświetlonych zabytków architektonicznych oraz degustowaniem miejscowych specjałów. Kolejnego dnia czekała nas podróż do Sivas, gdzie poznaliśmy naszych partnerów i rodziny goszczące.

11 stycznia 2015 r.
Stambuł w blasku słońca

Ranek miło przywitał nas promieniami słońca. Po śniadaniu, na którym nie zabrakło oliwek i chałwy, rozpoczęliśmy zwiedzanie Hagia Sophia (kościoła Mądrości Bożej). Czekały na nas misternie wykonane mozaiki, bogato zdobione sklepienia oraz marmurowe bramy i kolumny. Nie mogliśmy ominąć Błękitnego Meczetu, którego już sam dziedziniec zapierał dech w piersiach. Oczywiście żeńska część naszej grupy okryła głowy chustami, aby okazać szacunek miejscu. Postanowiliśmy wykorzystać sprzyjające warunki pogodowe i wybraliśmy się na spacer do parku Gülhane, rozciągającym się na pierwszym dziedzińcu pałacu Topkapi. Cały czas pracowaliśmy nad prezentacją, poświęconą Polsce, Tarnowskim Górom i naszej szkole. Wieczór znów spędziliśmy w samolocie i przekroczyliśmy granicę kontynentu europejskiego.

12 stycznia 2015 r.
Sivas Lisei i inne ekipy

Po pierwszej nocy u rodzin goszczących, ciepłym powitaniu i wieczornych rozmowach, czekał na nas pracowity dzień. W szkole spotkała nas niespodzianka – nasi gospodarze przygotowali napisy powitalne w językach krajów partnerskich, rozwiesili flagi naszych krajów i przygotowali tort powitalny. Poznaliśmy pozostałych partnerów, mieliśmy okazję przedstawić nasz kraj, Tarnowskie Góry i ZSTU oraz dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy o krajach partnerskich i szkołach, z którymi współpracujemy. Uczniowie z Turcji zaprezentowali system edukacji swojego kraju i przeprowadzili pierwszą lekcję języka tureckiego. Przeprowadzony został konkurs na logo programu. Naszą szkołę reprezentował projekt autorstwa Adama Krasonia, jednak najlepszym okazało się logo gospodarzy. Nasze koleżanki i koledzy z Turcji oprowadzili nas po szkole. Zobaczyliśmy także centrum Sivas, z przepięknymi ruinami uniwersytetu i łaźni tureckiej oraz stary budynek szkoły, gdzie obecnie mieści się muzeum.

13 stycznia 2015 r.
Pomocna dłoń

Zgodnie z celami naszego projektu zaznajomiliśmy się z tureckimi organizacjami pozarządowymi, angażującymi się w działalność charytatywną. Następnie gospodarze przedstawili własne działania, podjęte na rzecz osób niewidomych. My sami również mieliśmy okazję włączyć się w jedną z ich akcji – uwrażliwienie społeczności lokalnej wobec bezdomnych zwierząt. Naszą szkołę reprezentował Artur Mrozek. Kolejnym priorytetem naszego projektu było promowanie ochrony środowiska, dlatego zorganizowano konkurs na zabawkę wykonaną z materiałów przeznaczonych do recyklingu. Polską propozycją był samochodzik wykonany przez Kingę Kurczyk. Zabawką projektu została wybrana tradycyjna bułgarska kukiełka. Podczas oficjalnej części spotkania udaliśmy się do ratusza, gdzie w imieniu lokalnych władz przywitał nas burmistrz.

14 stycznia 2015 r.
Kapadocja życie wśród skał

Za nami długi dzień, który rozpoczął się wczesnym rankiem przed szkołą w Sivas. Gospodarze postanowili umilić nasz czas wycieczką do Kapadocji. Po prawie czterogodzinnej podróży naszym oczom ukazały się tufy (rodzaj skały). Jedną z atrakcji było odwiedzenie tzw. “Doliny Smerfów,” gdzie skały przybrały kształt przypominający grzyby. Ogromne wrażenie zrobiły na nas wyżłobione w skale gołębniki. Podziwialiśmy opuszczone osady kapadockie oraz zapierające dech w piersiach pejzaże. W jednym z wąskich wąwozów zwiedziliśmy skansen Zelve. Można tam zobaczyć wczesnochrześcijańskie świątynie zdobione freskami, przedstawiającymi sceny biblijne. Mogliśmy także uczestniczyć w pokazie garncarstwa. Jedna z naszych hiszpańskich koleżanek miała okazję własnoręcznie wykonać gliniane naczynie. Drodze powrotnej towarzyszyły tańce i śpiewy w językach poszczególnych partnerów. Miłym akcentem było spotkanie z panem Kenanem Devrimem, który współpracował z naszą szkołą w ramach programu Asystentura Comeniusa.

15 stycznia 2015 r.
Przyjemne i pożyteczne

Kolejny raz uczyliśmy się języka tureckiego. Tym razem ćwiczyliśmy liczebniki, pytanie o wiek oraz cenę. Uczestniczyliśmy w pokazie Ebru – tradycyjnej tureckiej sztuki dekorowania papieru. Mieliśmy okazję tworzyć fantazyjne wzory kwiatowe. W kolejnej części programu wykonywaliśmy zabawkę projektu, którą, jak wiecie, została wybrana tradycyjna świąteczna bułgarska kukiełka. Uczestniczyliśmy w seminarium na temat bezdomnych zwierząt. Jednym z prelegentów była działaczka lokalnego schroniska, które będziemy mieli okazję odwiedzić w sobotę. W miejscowym Centrum Kultury zorganizowano wystawę prac uczniów ze wszystkich szkół partnerskich.

16 stycznia 2015 r.
Od samego rana kontynuowaliśmy naukę języka tureckiego. Uczyliśmy się opisywać pogodę i poznaliśmy kolejne liczebniki. Sprawdziliśmy swoje umiejętności dotyczące poprzednich części kursu językowego. Nieskromnie przyznamy, że poszło nam całkiem nieźle. Gospodarze przygotowali również ankietę kulturową, aby sprawdzić ile, dzięki projektowi, dowiedzieliśmy się o ich kraju. Otrzymaliśmy także książkę z informacjami o każdym z partnerów, dzięki której łatwiej będzie nam zrozumieć różnorodność krajów partnerskich. Dzisiaj miała miejsce uroczystość wręczenia certyfikatów potwierdzających uczestnictwo w projekcie. Największą atrakcją okazał się pokaz tradycyjnych tańców tureckich, któremu towarzyszyła muzyka na żywo. Częścią występu były barwne zwyczaje związane z zaślubinami. Pokaz spontanicznie przekształcił się w zabawę taneczną, do której dołączyli wszyscy uczniowie i nauczyciele. Młodzież i opiekunowie z Turcji pokazywali nam tradycyjne kroki i razem bawiliśmy się przy dźwiękach muzyki.

17 stycznia 2015 r.
Dziś przyszedł czas na grupową pracę wolontariacką. Pojechaliśmy z wizytą do schroniska dla zwierząt. Bardzo poruszył nas los psów czekających na nowy dom. Osoby pracujące na rzecz schroniska opowiadały o codziennych staraniach o pożywienie i lepszy byt dla zwierząt. Cieszymy się, że mogliśmy sprawić, że przebywające tam psy choć przez chwilę radośnie zamerdały ogonami. Uczniowie i nauczyciele z Turcji zdobyli dodatkowy pokarm, którym mogliśmy dokarmić zwierzęta. Dowiedzieliśmy się, że schronisko wciąż potrzebuje dofinansowania i pomocy ludzi, którym los zwierząt nie jest obojętny.

Nauczyciele ZSTU: mgr Weronika Lis, mgr Maria Woldan, mgr Wioletta Szyguła

Wrażenia uczniów:
“Wyjazd do Turcji był dla nas jednym z najwspanialszych doświadczeń w naszym życiu. zięki możliwości mieszkania u wspaniałych Tureckich rodzin, które były dla nas niezwykle gościnne i przyjęły nas jak własne dzieci, mogliśmy dogłębnie poznać ich tradycje, obyczaje i kulturę. Miłość do bliźniego, jaką nas obdarowali, dała nam nowe , lepsze poglądy na świat. Staliśmy się bardziej otwarci, tolerancyjni. W ramach wdzięczności, chcielibyśmy przyjąć naszych Tureckich przyjaciół równie gościnnie oraz zaprezentować im nasz kraj, tradycje, obyczaje oraz kulturę”.

Uczniowie: Arianna Kraus, Kinga Kurczyk, Kornelia Głowania, Artur Mrozek

Call Now ButtonZadzwoń teraz