Obradowało XVIII Zgromadzenie Ogólne Związku Powiatów Polskich

Data publikacji: 6 lutego 2015

Pierwszym z elementów posiedzenia było wystąpienie zaproszonego na Zgromadzenie Pana Posła RP Piotra Zgorzelskiego, Przewodniczącego Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej Sejmu RP. W swoim wystąpieniu Przewodniczący Piotr Zgorzelski powiedział do zebranych: „Nie ma skuteczniejszej i bardziej kompetentnej organizacja samorządowej jak Związek Powiatów Polskich”. Dodał przy tym: „Powiaty (na spotkaniach Komisji Sejmowych i Senackich – przyp. red.) miały najbardziej kompetentny zespół ekspertów, który prezentował stanowiska Związku w parlamencie”. Podziękował za ogromne zaangażowanie tej organizacji w prace Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego. Podziękował także za to, że członkami Związku jest tak znacząca liczba powiatów – co powoduje, że siła tej organizacji w podejmowaniu działań na rzecz samorządów lokalnych jest ogromna.

W dalszej części delegaci na Zgromadzenie Ogólne ZPP powołali prezydium oraz komisje: mandatową, skrutacyjną oraz uchwał i wniosków. Wybrano także zespół obliczający głosy.

Po przyjęciu porządku obrad, regulaminu i ordynacji wyborczej Pan Prezes Zarządu ZPP, Marek Tramś, starosta polkowicki przedstawił sprawozdanie z działalności Zarządu w roku 2014 (prezentacja ta dostępna jest poniżej).
W kolejnej części, Pan Przewodniczący Komisji Rewizyjnej ZPP, Michał Karalus przedstawił pozytywną opinię do przedstawionego przez Pana Prezesa ZPP, Marka Tramś sprawozdanie z działalności ZPP w roku 2014. Po krótkiej dyskusji delegaci podjęli uchwałę zatwierdzającą sprawozdanie.

Przybyły na spotkanie Minister Administracji i Cyfryzacji, Andrzej Halicki przywitał zebranych, przekazując pozdrowienia od wiceministra Marka Wójcika.
W swoim przemówieniu powiedział m.in.: „Nie ma demokracji bez dobrze funkcjonującego samorządu”. Następnie podziękował za 25 lat samorządności, podkreślając jednocześnie, że czas ten prowokuje do refleksji, a w konsekwencji do dalszych prac w komisjach. Minister Halicki stwierdził,  że okres ten mobilizuje do tego, aby uhonorować zasłużonych samorządowców. I wyjawił, że resort administracji zamierza ustanowić odznaczenia dla samorządowców, którym będzie order o statusie odznaczenia państwowego. W dalszej części wystąpienia zaprosił nowy Zarząd do Ministerstwa, aby w bezpośrednim spotkaniu móc przedstawić i przedyskutować bieżące problemy. Na zakończenie swojego wystąpienia powiedział jeszcze o stopniu rozwoju cyfryzacji administracji publicznej. Po wystąpieniu odbyła się krótka dyskusja w konsekwencji której minister zadeklarował dobrą współpracę z samorządem. Jednocześnie podkreślając powiedział: „Musimy stworzyć mapę priorytetów i miejsc wrażliwych”. Poprosił delegatów o współpracę w ich zidentyfikowaniu.

XVIII Zgromadzenie wybrało nowy Zarząd ZPP i Komisję Rewizyjną

Zarząd Związku Powiatów Polskich:
Ludwik Węgrzyn, Prezes Zarządu, Starosta Bocheński
Zenon Rodzik, Starosta Opolski (lubelskie)
Robert Godek, Starosta Strzyżowski
Janina Kwiecień, Starosta Kartuski
Ewa Masny-Askanas, wiceprzewodnicząca Rady Miasta Stołecznego Warszawy
Marek Tramś, Starosta Polkowicki
Andrzej Płonka, Starosta Bielski (śląskie)
Zbigniew Szumski, Starosta Świebodziński
Sławomir Snarski, Starosta Bielski (podlaskie)
Tadeusz Kwiatkowski, Starosta Dąbrowski