Logotyp Ucze sie w TG

We wtorek 24 lutego w budynku Starostwa Powiatowego odbyło się spotkanie informacyjno promocyjne, dotyczące XII kampanii przyjmowania wniosków o przyznanie płatności bezpośrednich do gruntów rolnych, ONW i rolno-środowiskowych oraz budżetu na rolnictwo i polską wieś na lata 2004-2020.

W spotkaniu uczestniczyli m.in. Starosta tarnogórski Józef Burdziak, Członek Zarządu Andrzej Elwart, Pan Stanisław Gmitruka Dyrektor Śląskiego Oddziału Regionalnego ARiMR w Częstochowie, Pan Zygmunt Skwira Kierownik Tarnogórskiego Biura Powiatowego w Nakle Śląskim, Panie : Marta Mielczarek i Katarzyna Kamińska -Główni Specjaliści Wydziału Działań Społecznych i Środowiskowych oraz Płatności Bezpośrednich Tarnogórskiego Biura Powiatowego.

Zakres nowego PROW jest podobny do znanego już z PROW 2007- 2013, ale została nieco zmieniona jego konstrukcja. Jest teraz mniej tzw. działań i pojawiła się możliwość skorzystania równolegle z różnych “poddziałań”. Przewidziano 25 form wsparcia, w tym kontynuację pomocy z poprzednich lat. Zwraca uwagę zmodyfikowanie wsparcia z bardzo popularnego działania “Modernizacja gospodarstw rolnych”. Teraz wysokość pomocy będzie uzależniona od rodzaju inwestycji. Najwięcej pieniędzy będzie można dostać na rozwój produkcji prosiąt, bo aż do 900 tys. zł. Na inne inwestycje związane z produkcją zwierzęcą – wsparcie wyniesie do 500 tys. zł., a na pozostałe przedsięwzięcia czy zakupy w gospodarstwie będzie można otrzymać dofinansowanie w wysokości do 200 tys. zł.

Nadal będą promowani młodzi rolnicy, którzy oprócz większych dopłat bezpośrednich, będą mogli liczyć na “premie” na start – wynoszące 100 tys. zł, ale teraz wypłata nastąpi w dwóch etapach: najpierw 80 proc., a po zrealizowaniu inwestycji i udokumentowaniu wydatków – pozostałe 20 proc.

Zupełnie nowym wsparciem w PROW 2014-2020 będzie premia udzielana na restrukturyzację małych gospodarstw. Będą one mogły dostać 60 tys. zł na inwestycje w poprawę swojej dochodowości, a kiedy zwiększą swoją rentowność będą mogły korzystać z innych form wsparcia z PROW. Natomiast jeżeli właściciel małego gospodarstwa zdecyduje się na jego sprzedanie, wówczas będzie mu przysługiwać rekompensata w wysokości 120 proc. dopłat, które otrzymywałby do 2020 r.

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi przygotowało dla zainteresowanych uzyskaniem wsparcia specjalną broszurę opisującą w skróconej formie rodzaje pomocy z jakiej będzie można korzystać w ramach tego Programu. http://www.arimr.gov.pl/fileadmin/pliki/Publikacje-biblioteka/PROW_2014-2020_12_2014.pdf