2014 – Międzynarodowy Rok Krystalografii w murach Chemika, czyli Genewa i Maroko.

Data publikacji: 19 marca 2015

Rok 2014 ogłoszony został Międzynarodowym Rokiem Krystalografii. Uczniowie naszej szkoły licznie wzięli udział
w I Ogólnopolskim Konkursie Wzrostu Kryształów. Nadmienić należy, że w wśród laureatów znalazło się aż czterech uczniów naszej szkoły, przy czym dwoje zdobyło pierwsze
i drugie miejsce. Zespół Szkół Chemiczno-Medycznych

Rok 2014 ogłoszony został Międzynarodowym Rokiem Krystalografii. Uczniowie naszej szkoły licznie wzięli udział
w I Ogólnopolskim Konkursie Wzrostu Kryształów. Nadmienić należy, że w wśród laureatów znalazło się aż czterech uczniów naszej szkoły, przy czym dwoje zdobyło pierwsze
i drugie miejsce. Zespół Szkół Chemiczno-Medycznych
i Ogólnokształcących dodatkowo został nagrodzony przez jury specjalnym wyróżnieniem dla szkoły, która do konkursu zgłosiła największą ilość, najczystszych i najciekawszych kryształów. Nagrodą dla uczennic Krystyny Sudy, Sonii Kasierot oraz opiekuna Daniela Kamińskiego był tygodniowy wyjazd do Europejskiego Ośrodka Badań Jądrowych CERN w Genewie.

Zwycięzcy regionalnych i krajowych konkursów wzrostu kryształów w październiku ubiegłego roku zostali zaproszeni do wzięcia udziału w Międzynarodowym Konkursie Wzrostu Kryształów dla Młodzieży Szkolnej. Konkurs został zorganizowany przez Międzynarodową Unię Krystalografii – IUCr oraz Organizację Narodów Zjednoczonych do spraw Oświaty, Nauki i Kultury – UNESCO. Miał on na celu wprowadzenie uczniów
w ekscytujący, trudny, a czasami frustrujący świat wzrastających kryształów. Wzrost-hodowla kryształów odbywała się przez 4 tygodnie października. Swoje zmagania z kryształami uczniowie przekazywali w formie filmów lub esejów. Jury dokonało oceny wszystkich prac według następujących kryteriów: kreatywność, wartości estetyczne, opis planu pracy i eksperymentów, klarowność wyjaśnień i zaplecza naukowego.

Na stronie Międzynarodowej Unii Krystalografii www.iycr2014.org (http://www.iycr2014.org/participate/crystal-growing-competition/winners) można zobaczyć prace laureatów. Miło nam poinformować, że uczniowie Technikum nr 1 w zawodzie technik analityk: Natalia Pradelok, Weronika Horzela, Krystyna Suda, Jakub Działach i Tomasz Paterman, zdobyli dwa brązowe medale w głównym konkursie oraz złoty medal w kategorii kreatywność.

Oficjalne ogłoszenie wyników konkursu odbędzie się podczas konferencji odbywającej się w dniach 22-24 kwietnia w stolicy Maroka Rabacie.

Dyplomy i nagrody według zapewnień organizatorów są w drodze do Tarnowskich Gór.

Tekst: Daniel Kamiński – opiekun konkursu – nauczyciel ZSCH-MiO

Call Now ButtonZadzwoń teraz