Dekada żywej współpracy

Data publikacji: 6 lipca 2015

O żywotności partnerstwa można mówić wtedy, gdy obie strony interesują się wzajemnie swoją kulturą, językiem
i obyczajami – podkreślili starosta tarnogórski Józef Burdziak i starosta powiatu Erlangen-Höchstadt Alexander Tritthart podczas spotkania z okazji 10-lecia partnerstwa obydwu powiatów.
– Wspólna Europa jest dla nas rozwiązaniem a nie problemem – dodał zaproszony na uroczystość wicekonsul Polski w Monachium Przemysław Gembiak. Spotkanie jubileuszowe odbyło się 25 czerwca na zamku Atzelsberg. Wolę dalszej wieloletniej współpracy obaj starostwie

i wicekonsul zapisali w Złotej Księdze powiatu Erlangen-Höchstadt.

Starosta Tritthart bardzo pozytywnie ocenił dotychczasowe kontakty w dziedzinie kultury. To właśnie przy okazji spotkańi wspólnych plenerów artystów z obu powiatów, czy podczas organizowanych „Dni Polsko-Niemieckich” dochodzi do wymiany doświadczeń i kontaktów pomiędzy mieszkańcami. Wspomniał również o współpracy między szkołami i wymianie grup młodzieżowych, które określił jako ważne formy budowania przyszłych relacji polsko-niemieckich. – Jeśli młodzież znajdzie wspólny język, będzie to najlepsza podstawa do zachowania jedności – stwierdził wicekonsul Gembiak.

Starosta Burdziak i starosta Tritthart przypomnieli 10-letnią historię współpracy w dziedzinie kultury, sportu
i edukacji. Nic dziwnego, że ważnym punktem jubileuszowych obchodów był wernisaż międzynarodowej wystawy plastycznej, na której swoje prace prezentowali artyści z obu partnerskich powiatów oraz z Kutnej Hory.

Starosta Burdziak miał również okazję zwiedzić firmę Schwan-Stabilo Cosmetics i spotkać się prywatnie z Joachimem Herrmannem, ministrem spraw wewnętrznych Bawarii.
– Ponieważ współpraca w dziedzinie kultury, edukacji i sportu jest już doskonale rozwinięta, myślę, że czas na nawiązanie partnerstwa gospodarczego – mówi starosta Burdziak. – Są ku temu dobre warunki, ponieważ tworzę właśnie Radę Gospodarczą przy Staroście Tarnogórskim, a starosta Alexander Tritthart zadeklarował, że podczas jego najbliższej wizyty w Tarnowskich Górach towarzyszyć mu będzie delegacja niemieckich przedsiębiorców.

Pojawiła się również szansa na nawiązanie bliskiej współpracy w dziedzinie szkolnictwa specjalnego, o charakterze terapeutycznym, między ośrodkami szkolno-wychowawczymi z naszego powiatu i niemiecką placówką tego typu prowadzoną w powiecie Erlangen-Höchstadt przez bonifratrów.