O zdrowiu i bezpieczeństwie

Data publikacji: 6 lipca 2015

Założenia planu finansowego Narodowego Funduszu Zdrowia na 2016 rok oraz nowe możliwości Regionalnego Systemu Ostrzegania były tematami ostatniego Konwentu Starostów Województwa Śląskiego, w którym uczestniczył starosta tarnogórski Józef Burdziak. Gospodarzem konwentu był starosta pszczyński Paweł Sadza, zorganizowany on został 29 czerwca w „Ekocentrum” w Goczałkowicach–Zdroju, a na spotkanie ze starostami zaproszono dyrektora śląskiego oddziału NFZ Ewę Momot oraz ministra administracji i cyfryzacji Andrzeja Halickiego (na zdjęciu).

– Śląski Oddział NFZ w 2016 r. będzie dysponował kwotą niemal 8,4 mld zł. To o ok. 430 mln zł więcej niż w roku obecnym. Wzrosnąć mają m.in. środki na opiekę psychiatryczną i leczenie uzależnień, rehabilitację leczniczą, świadczenia pielęgnacyjne i opiekuńcze, opiekę paliatywną i hospicyjną, czy leczenie stomatologiczne – mówiła Ewa Momot. – Potrzeby zdrowotne są nieograniczone, natomiast niestety ograniczony jest budżet funduszu – dodała.
Minister Halicki przekazał informacje o nowych możliwościach Regionalnego Systemu Ostrzegania. – To świetne narzędzie, które państwo, jako starostowie, możecie wykorzystywać w budowaniu bezpieczeństwa obywateli, w organizowaniu pomocy i rozwiązywaniu sytuacji kryzysowych – mówił minister Andrzej Halicki i podkreślał, że nie ma nowocześniejszego i lepiej funkcjonującego systemu ostrzegania w całej Europie.

Zaprezentowana przez niego bezpłatna aplikacja mobilna Regionalnego Systemu Ostrzegania dostępna jest dla poszczególnych systemów operacyjnych (Android, iOS, WindowsPhone Google Play). Umożliwia dostęp do komunikatów generowanych przez wojewódzkie centra zarządzania kryzysowego urzędów wojewódzkich obejmujące informacje ogólne, meteorologiczne, hydrologiczne oraz stany wód. Ponadto, w części „dla kierowców” RSO zawierać może informacje drogowe.

Minister Halicki mówił także o platformie ePUAP2 – systemie informatycznym, służącym do udostępniania obywatelom oraz instytucjom publicznym usług administracyjnych drogą elektroniczną. W obrębie ePUAP2 zaplanowano udostępnienie, co najmniej 115 usług, które załatwimy online, bez fatygowania się do urzędów i instytucji.
– Na zakończenie zaproszono nas na przejażdżkę po Zalewie Goczałkowickim, nazywanym naszym śląskim morzem – wspomina starosta Józef Burdziak.