Trzy tysiące na kirkut

Data publikacji: 8 lipca 2015

Trzy tysiące złotych z budżetu powiatu tarnogórskiego otrzyma Tarnogórska Fundacja Kultury i Sztuki na prace porządkowe i renowacyjne na cmentarzu żydowskim w Tarnowskich Górach. – Taką decyzję podjął Zarząd Powiatu – wyjaśnia Józef Burdziak, starosta tarnogórski. – Być może pod koniec roku uda się przeznaczyć na ten cel kolejne dwa tysiące złotych.

Krzysztof Mazik, przewodniczący Rady Fundacji, wyjaśnił, że pieniądze są potrzebne głównie na bieżące prace porządkowe. Cmentarz sprzątają więźniowie z tarnogórskiego aresztu śledczego, którym trzeba zapewnić narzędzia i odpowiednie warunki pracy.
– Na podstawie porozumienia z Aresztem Śledczym od maja do października mamy do pomocy osadzonych – precyzuje Władysław Grzesica, dyrektor Fundacji. – Potrzebujemy pieniędzy na narzędzia dla nich: grabie, kosę, paliwo do kosy, worki, odzież ochronną, rękawice, buty, musimy im zapewnić wodę do picia. Ponosimy też ogromne koszty związane z wywożeniem śmieci przez Remondis – dodaje dyrektor Grzesica. – Płacimy około 400 złotych za kontener, a w sezonie trzeba ich wywieźć około pięciu – sześciu. Kupiliśmy też w tym roku trochę materiałów budowlanych do naprawy muru, bo jeden z więźniów ma uprawnienia budowlane i może takie prace wykonywać.
Fundacja na prace porządkowe i drobne naprawy wydaje rocznie około pięciu tysięcy złotych. W latach 2007 – 2011 odbywały się na cmentarzu żydowskim cykliczne akcje porządkowe z aktywnym udziałem tarnogórskiej młodzieży, w ramach realizowanego przez Fundację programu „Tarnogórzanie dla pamięci”.
– Niestety, ta inicjatywa z biegiem czasu się wypaliła – stwierdza dyrektor Grzesica. – Nie ukrywam, że oprócz wsparcia starostwa przydałoby nam się także wsparcie sponsorów, chociażby w postaci sfinansowania materiałów budowlanych, dzięki którym moglibyśmy wykonywać więcej prac renowacyjnych.
Starosta Józef Burdziak wyjaśnia, że zawarte przez Tarnogórską Fundację Kultury i Sztuki z Powiatem Tarnogórskim porozumienie z 2 lutego 2012 roku zakładało, że Fundacja będzie prowadziła prace porządkowe oraz konserwacyjne nieodpłatnie. – Skoro jednak zaistniała potrzeba udzielania jej wsparcia finansowego, z mojej inicjatywy przygotowany zostanie stosowny aneks do tego porozumienia – deklaruje starosta.
Cmentarz żydowski w w Tarnowskich Górach powstał w 1822 r i znajduje się przy ulicy Gliwickiej 66. Zachowało się na nim około dwustu nagrobków, niektóre w bardzo dobrym stanie, a także zbudowany w 1894 r. wzniesiono dom pogrzebowy (obecnie częściowo walący się) z pomieszczeniami do rytualnego przygotowywania zwłok do pogrzebu i mieszkaniem stróża.