Z inspiracji ziemi gwarków

Data publikacji: 22 lipca 2015

Arystokratyczne przestrzenie pałacu w Nakle Śląskim zapełniły się bogatą kolekcją eksponatów ze zbiorów Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej. W piątek 24 lipca nastąpiło uroczyste otwarcie wystawy „Z inspiracji ziemi gwarków” obejmującej 60 lat działalności SMZT.
Wystawa malarstwa, grafiki, rzeźby, fotografii i wydawnictw została otwarta o 18.00 w Centrum Kultury Śląskiej w Nakle Śląskim, które jest samorządową instytucją kultury Powiatu Tarnogórskiego, zlokalizowaną w zabytkowym pałacu Donnersmarcków.

Głównym elementem wystawy są prace artystów uczestniczących w czterech międzynarodowych plenerach malarskich. Ich inspiracją była Ziemia Tarnogórska i jej zabytki, a zwłaszcza podziemia Zabytkowej Kopalni Srebra oraz Sztolni Czarnego Pstrąga. Pomysłodawcą Międzynarodowych Interdyscyplinarnych Plenerów Artystycznych jest prof. Werner Lubos, tarnogórski artysta i jednocześnie członek zarządu SMZT.

Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej to jedna z najstarszych i najbardziej zasłużonych organizacji regionalnych w kraju. Początki działalności sięgają lat 50. ubiegłego wieku. Zabytkowa Kopalnia Srebra oraz Sztolnia Czarnego Pstrąga to „sztandarowe” obiekty turystyczne, udostępnione i zarządzane przez SMZT.
Oprócz obsługi ruchu turystycznego Stowarzyszenie posiada własną bazę noclegową na 49 miejsc. Zajmuje się także mi.in. działalnością edukacyjną, wydawniczą oraz badawczą. SMZT jest członkiem Śląskiej Organizacji Turystycznej oraz należy do Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego.