Początek obchodów Święta Wojska Polskiego

Data publikacji: 8 sierpnia 2015

Dowódca Garnizonu Tarnowskie Góry, zarząd tarnogórskiego koła Związku Żołnierzy Wojska Polskiego oraz Proboszcz Parafii św. Marcina w Starych Tarnowicach zaprosili starostę Józefa Burdziaka do udziału w uroczystej mszy świętej, która odprawiona zostanie jutro, 9 sierpnia, o godz. 11.00 w kościele pw. św. Marcina, w ramach obchodów Dnia Wojska Polskiego i 95. rocznicy Bitwy Warszawskiej. Po nabożeństwie odbędzie się spotkanie w ogrodzie przy plebanii połączone z degustacją wojskowej grochówki. Zaproszenie to organizatorzy kierują tak że do wszystkich mieszkańców.

Główne obchody Święta Wojska Polskiego przypadjąa na 15 sierpnia (sobota).
Obchodzone jest ono od 1992 roku na pamiątkę bitwy warszawskiej z 1920 roku, zwanej również „cudem nad Wisłą”, kiedy to wojska polskie rozgromiły bolszewików, zatrzymując ich ekspansję na zachód. Zwycięstwo nad Armią Czerwoną pozwoliło również zachować uzyskaną w 1918 roku niepodległość. W czasach II Rzeczpospolitej 15 sierpnia obchodzono Dzień Żołnierza, następnie w PRL-u ustanowiono 12 października Dzień Wojska Polskiego, w celu upamiętnienia bitwy pod Lenino. Dopiero po upadku komunizmu rząd polski oficjalnie ustanowił Święto Wojska Polskiego. Jest to dzień ustawowo wolny od pracy, jako że zbiega się z kościelnym świętem Wniebowzięcia Matki Bożej. Oficjalne uroczystości odbywają się w stolicy przed Grobem Nieznanego Żołnierza, gdzie odprawiana jest honorowa zmiana warty. Od kilku lat na ulicach Warszawy organizowana jest również wielka defilada wojskowa z udziałem wielu żołnierzy i ciężkiego sprzętu bojowego. W przemarszu uczestniczy również prezydent jako Zwierzchnik Sił Zbrojnych RP. Polska Armia liczy obecnie około 100 tysięcy żołnierzy. Jej struktury ulegają stopniowej modernizacji – od 2009 roku nie obowiązuje już przymusowy pobór do wojska, armia została uzawodowiona. Z roku na rok zwiększa się również budżet Ministerstwa Obrony Narodowej, a wojska operacyjne stale biorą udział w misjach NATO i ONZ.