Aparat z FASER-u do szkolenia młodych górników

Data publikacji: 12 sierpnia 2015

Fabryka Sprzętu Ratunkowego i Lamp Górniczych FASER S.A. z Tarnowskich Gór bierze udział w projekcie finansowanym przez Unię Europejską – „Podziemia w chmurze”. W programie biorą udział szkoły średnie, zawodowe, które kształcą w kierunkach górniczych – Powiatowe Centrum Kształcenia Ustawicznego w Wodzisławiu Śląskim oraz szkoły z czeskiej Karviny i słoweńskiego Velenje. Ich partnerami są przedsiębiorstwa z branży górniczej – tarnogórski FASER S.A. i kopalnia węgla Premogovnik Velenje ze Słowenii.

Projekt „Podziemia w chmurze” (Underground in the Could) realizowany jest w ramach programu Leonardo da Vinci i finansowany jest przez Unię Europejską z funduszu „Uczenie się przez całe życie”. (Lifelong Learning Programme).
Ostatnio Centrum Kształcenia Praktycznego, często kojarzone ze sztolnią, działającą w ramach Powiatowego Centrum Kształcenia Ustawicznego w Wodzisławiu Śląskim, wzbogaciło się o nowoczesny aparat regeneracyjny W-70M wart prawie 7 tysięcy złotych. Został on pozyskany z funduszu projektu „Underground in the cloud”(„Podziemia w chmurze”) w ramach programu Leonardo da Vinci. Aparat wyprodukowany został przez Fabrykę Sprzętu Ratunkowego i Lamp Górniczych FASER S.A., z Tarnowskich Gór. Jest to aparat regeneracyjny z zamkniętym obiegiem powietrza oddechowego W-70M (EN 145/O2/4N).
– Przeznaczony jest do ochrony układu oddechowego podczas przeprowadzania prac ratowniczych w atmosferze nie nadającej się do oddychania na skutek niedostatku tlenu lub obecności substancji szkodliwych. Aparat wraz z maską twarzową odpowiada normie europejskiej PN-EN145:2000 zharmonizowanej z dyrektywą 89/686/EWG. Aparat jest wyposażony w elektroniczny system nadzoru ESN–AT – tłumaczy Edward Guzy – główny konstruktor z firmy FASER S.A.
– Aparat regeneracyjny oprócz platformy Moodle z kursami e-learningowymi o tematyce górniczej oraz nowoczesnymi lampami górniczymi jest kolejnym wypracowanym dodatkowym produktem końcowym projektu, który wykorzystywany będzie w szkołach do wspomagania nauczania przedmiotów górniczych.
– Aparat został wyprodukowany na potrzeby kursu „Sprzęt ochrony osobistej i prowadzenie akcji ratowniczej” – powiedział Marek Ferdyn – Koordynator projektu w FASER S.A. . -Młodzi górnicy już od września będą mogli korzystać z nowego sprzętu. Było to ostatnie działanie podjęte w ramach projektu. Teraz uczniowie jak i słuchacze PCKU będą mogli korzystać z wszystkich wypracowanych produktów.
Na zdjęciu od lewej: Marek Ferdyn , Edward Guzy, Grzegorz Szczotarz z firmy FASER S.A.