Święto Wojska Polskiego w Piekarach Śląskich

Data publikacji: 20 sierpnia 2015

23 sierpnia pod Kopcem Wyzwolenia odbędą się oficjalne uroczystości obchodów Święta Wojska Polskiego, na które zaproszony został starosta tarnogórski Józef Burdziak.
Uroczystościom towarzyszyć będzie wojskowa asysta honorowa 34. Śląskiego Dywizjonu Rakietowego Obrony Powietrznej w Bytomiu oraz Orkiestra Wojskowa z Bytomia. Patronat Honorowy nad imprezą objęła Prezydent Sława Umińska – Duraj. Organizatorem wydarzenia jest Stowarzyszenie Pro Fortalicium, współorganizatorami: Urząd Miasta Piekary Śląskie oraz Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach.

Atrakcją obchodów będzie przemarsz grup rekonstrukcyjnych spod budynku Urzędu Miasta Piekary Śląskie pod Kopiec Wyzwolenia. Rekonstruktorzy wyruszą o godzinie 9.15 i dotrą na 9.45 pod Kopiec, gdzie o 10.00 odprawiona msza święta. Bezpośrednio po niej rozpoczną się uroczystości oficjalne z asystą wojskową. O godzinie 13.00 pokazem kawalerii wykonanym przez grupę rekonstrukcyjną 3 Pułku Ułanów Śląskich rozpocznie się piknik militarny. O 14.00 rozpocznie się pokaz „Rekonstrukcja powstańcza z 1921 r. – III Powstania Śląskiego”, godzinę później o godzinie 15.00 zorganizowana zostanie historyczna scena batalistyczna Pt. „Walki nadgraniczne podczas Kampanii Wrześniowej”. Podczas rekonstrukcji użyta zostanie broń hukowa i pirotechnika. Zakończenie pikniku wojskowego planowane jest na godzinę 18.30.
Szczegółowy program obchodów można znaleźć pod adresem: http://www.swietowojskapiekary.pl/