Starostowie na Gwarkach

Data publikacji: 15 września 2015

Podczas tegorocznych Gwarków na zaproszenie starosty tarnogórskiego Józefa Burdziaka nasz powiat odwiedzili goście z trzech partnerskich powiatów: tucholskiego, stalowowolskiego i Erlangen Hochstadt.

Powiat Erlangen Hochstadt reprezentował prezes Towarzystwa Przyjaciół Erlangen Hochstadt – Tarnowskie Góry Manfred Bachmayer, który odwiedził nas wraz z rodziną, z Tucholi przyjechali: wicestarosta Zenon Poturalski z małżonką, członek zarządu Jerzy Kowalik z małżonką, wiceprzewodniczący Rady Powiatu Tucholskiego Krzysztof Łukaszewicz z małżonką oraz Andrzej Wegner – były starosta tucholski w latach 1999 – 2006 , również z małżonką. Ze Stalowej Woli przyjechali starosta Janusz Zarzeczny, wicestarosta Mariusz Sołtys, wiceprzewodniczący Rady Powiatu Stalowowolskiego Marek Ujda, przewodniczący Komisji Ochrony Zdrowia, Rodziny i Pomocy Społecznej Sebastian Nabrzeski oraz przedstawiciele starostwa – Grzegorz Janiec i Hubert Karwan.
Podczas pobytu w naszym powiecie goście z partnerskich powiatów odwiedzili Zabytkową Kopalnię Srebra w Tarnowskich Górach, w której o ciężkiej pracy górników, dziejach tarnogórskich podziemi
i miasta opowiedział im przewodnik Radosław Hes ze Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej. Odbyli również „ podróż w czasie” na Zamku Tarnowice Stare, który specjalnie z okazji Gwarków zorganizował wyjątkowy program zwiedzania tematycznego, podczas którego goście poznali dawnych mieszkańców zamku oraz ich profesje, tajemne formuły zielarek, dawne narzędzia tortur oraz pożądane cechy dam dworu, jak i modę na przestrzeni dawnych lat.
Goście złożyli również wizytę w Centrum Kultury Śląskiej w Nakle Śląskim, gdzie swoją wiedzą na temat historii zamku, rodu Donnersmarcków oraz Górnego Śląska podzielił się z nimi pracownik CKŚ Jan Hahn.
W sobotę goście odwiedzili także strzelnicę Bractwa Kurkowego, a w niedzielę
na zaproszenie burmistrza Tarnowskich Gór Arkadiusza Czecha wzięli udział w pochodzie historycznym.