Dzień Sybiraka

Data publikacji: 17 września 2015

Ku czci naszych rodaków zesłanych na Syberię, do Kazachstanu i na południe Rosji, obchodzono dziś w Tarnowskich Górach Dzień Sybiraka.
Samorząd powiatowy reprezentowała podczas tych obchodów Aleksandra Król-Skowron, sekretarz powiatu.

Uroczystości rozpoczęły się nabożeństwem w kościele pw. św. Józefa. Po mszy świętej złożono wieńce i kwiaty przy symbolicznej mogile na cmentarzu parafialnym, pod tablicą pamiątkową poświęconą „Jeńcom Sybiru, ofiarom caratu i reżimu stalinowskiego”. Wartę honorową przy mogile pełnili harcerze z tarnogórskiego Hufca ZHP oraz poczty sztandarowe Związku Kombatantów, szkół powiatowych i ZHP.
Organizatorem uroczystości było tarnogórskie koło Związku Sybiraków – stowarzyszenia grupującego byłych zesłańców. Dzień Sybiraka odbywa się od 1991 roku, zawsze w rocznicę wkroczenia 17 września 1939 roku wojsk radzieckich do Polski podczas II wojny światowej.