Narada w starostwie przed wizytą u wicewojewody

Data publikacji: 18 września 2015

W poniedziałek poseł Tomasz Głogowski i wicestarosta Marian Szukalski spotkają się w Katowicach z wicewojewodą Mirosławem Szemlą. Spotkanie będzie związane ze staraniami powiatu o pozyskanie środków finansowych na ostatni etap likwidacji odpadów po Zakładach Chemicznych „Tarnowskie Góry”. Dzisiaj w starostwie odbyła się narada robocza przed wyjazdem do Katowic, w której uczestniczyli (na zdjęciu od lewej): wicestarosta Marian Szukalski, poseł Tomasz Głogowski i członek Zarządu Powiatu Tarnogórskiego Andrzej Elwart.

– Działania związane z pozyskaniem środków unijnych oraz środków Narodowego i Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej idą bardzo dobrze – zapewnia poseł Głogowski.
– Będziemy składać wniosek dotyczący terenów należących do Skarbu Państwa, ale mamy przygotowane rozwiązanie umożliwiające likwidację wszystkich odpadów – podkreśla wicestarosta Szukalski. – W odpowiednim czasie je zaprezentujemy, w tej chwili jest na to za wcześnie, ponieważ negocjacje rządzą się swoimi prawami. Jestem przekonany, że opozycyjni powiatowi radni o tym rozwiązaniu wiedzą, stąd, jak sądzę, ich duża aktywność ostatnio w tym temacie – dodaje.
Poseł poinformował wczoraj w starostwie, że otrzymał właśnie od ministra finansów odpowiedź na swój wniosek o spłatę przez ministerstwo zobowiązań, jakie Zakłady Chemiczne mają wobec przedsiębiorstwa ENPOL za prace wykonane w latach 90., za które likwidator wówczas nie zapłacił. Zobowiązania te wraz z odsetkami wynoszą obecnie ok. 3,5 mln złotych.
– Otrzymałem odpowiedź, że minister nie może tego zobowiązania spłacić, ponieważ Zakłady Chemiczne nie są wykreślone z Krajowego Rejestru Sądowego i to one są dłużnikiem zobowiązanym do zapłaty – mówi poseł. – Jeszcze dziś skieruję pismo do ministra z zapytaniem, czy jego odpowiedź mogę rozumieć tak, że jeśli nastąpi wykreślenie zakładu z KRS-u, to minister to zobowiązanie spłaci.
Przypomnijmy, że Powiat Tarnogórski przygotowuje wniosek o ośrodki finansowe na likwidację odpadów po Zakładach Chemicznych z funduszy unijnych oraz z Narodowego i Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.