Diecezjalne Dożynki w Rudach

Data publikacji: 21 września 2015

W niedzielę 20 września w sanktuarium Matki Bożej Pokornej w Rudach odbyły się Dożynki Diecezjalne. Tarnogórski samorząd powiatowy reprezentował na nich starosta Józef Burdziak, który wziął w nich udział wraz z małżonką.

Przed mszą świętą dziękczynną uczestników uroczystości zgromadzonych pod probostwem powitał ordynariusz gliwicki, ksiądz biskup Jan Kopiec, który pobłogosławił korony dożynkowe. Po ich poświęceniu uroczysta procesja przeszła do kościoła, gdzie wszyscy wierni na czele z księdzem biskupem zostali przywitani przez proboszcza rudzkiej parafii – księdza Sebastiana Śliwińskiego.
W homilii bp Jan Kopiec przypomniał: – Niewiele jest takich momentów jak ten, kiedy widzimy bardzo wyraźnie, że żyjemy z dobroci najwyższego Pana, że nie wystarczy nasze tylko zwykłe, ludzkie, mądre kierowanie wszelkimi prawami przyrody, ale potrzebne jest nie tylko zawierzenie Bogu, ale także korzystanie z tego, co on nam daje. Nie po to są plony ziemi, by nimi tylko obracać dla swojej własnej wygody i dla własnej satysfakcji – mówił bp Jan Kopiec. – Od wieków śpiewamy: „Boże z Twoich rąk żyjemy” – przypomniał zgromadzonym, zwracając także uwagę na problem sprawiedliwego podziału. – Ile żywności się marnuje, ile żywności jest po prostu niszczone tylko dlatego, że człowiek nie radzi sobie z tym, jak ją sprawiedliwie dzielić – podkreślił.
Zaapelował przy tym o pamięć i odpowiedzialność za ludzi uboższych. Prosił zgromadzonych, aby podążali za swoim sumieniem, aby nie brali sobie za przykład ludzi bez uczuć i emocji.
Na koniec mszy każdy z przedstawicieli miejscowości należących do diecezji gliwickiej otrzymał pamiątkowe podziękowanie z rąk diecezjalnego duszpasterza rolników, księdza Kazimierza Górala. Po mszy wszyscy wyszli na polanę przy kościele, gdzie delegacje prezentowały przepiękne korony dożynkowe.