35 lat tarnogórskiej „Solidarności”

Data publikacji: 28 września 2015

W Hucie Cynku „Miasteczko Śląskie” świętowała w sobotę 35-lecie swojej działalności „Solidarność” ziemi tarnogórskiej. Starostwo Powiatowe reprezentował podczas obchodów starosta Józef Burdziak.

Na ręce przewodniczącego Terenowej Sekcji NSZZ „Solidarność” Powiatu Tarnogórskiego Jana Jelonka starosta złożył wszystkim zebranym gratulacje z okazji 35-lecia związku, którego zasługi dla miasta, regionu i kraju są nie do przecenienia. – Bez „Solidarności” nie byłoby przecież dzisiaj w Polsce ani wolności, ani samorządności. Tarnowskie Góry są ważnym miejscem na mapie historii związku. To tutaj, w Tarnowskich Górach, 21 sierpnia 1980 roku w Fabryce Zmechanizowanych Obudów Ścianowych FAZOS wybuchł pierwszy strajk na Górnym Śląsku, który oprócz postulatów płacowych zawierał żądania o charakterze społecznym i był wyrazem poparcia dla strajkujących zakładów na Wybrzeżu – powiedział starosta Burdziak. –
W dzisiejszych czasach powinniśmy kultywować pamięć o historii, ale powinniśmy także dbać o to, aby nie zatracić najważniejszych ideałów Solidarności, ideałów wspólnego, zgodnego działania dla dobra naszej lokalnej społeczności – podkreślił i zaapelował o zgodną współpracę związku z samorządem powiatowym.
Podczas uroczystości zaprezentowano film o historii NSZZ „Solidarność”, a zasłużonym dla związku wręczono medale i odznaczenia.