Święto Niepodległości w Tarnowskich Górach

Data publikacji: 12 listopada 2015

Zapraszamy do obejrzenia relacji fotograficznej z dwudniowych obchodów Święta Niepodległości w Tarnowskich Górach.
We wtorek, 10 listopada, już po zapadnięciu zmroku, na cmentarzu wojennym odbył się uroczysty Apel Poległych, na którym samorząd powiatowy reprezentowali starosta Józef Burdziak i wicestarosta Marian Szukalski. Z kolei wczoraj (11 listopada) w kościele pw. św. Apostołów Piotra i Pawła odprawiona została msza w intencji Ojczyzny, a oficjalna część uroczystości odbyła się po nabożeństwie przed kościołem.

We wczorajszych obchodach jako reprezentanci powiatu uczestniczyli przewodniczący Rady Powiatu Tarnogórskiego Adam Chmiel, starosta Józef Burdziak, wicestarosta Marian Szukalski oraz członkowie zarządu Andrzej Elwart, Sławomir Wilk i Gustaw Jochlik.

W swoim przemówieniu z 11 listopada starosta Józef Burdziak powiedział:

– Święto Niepodległości, które dziś wspólnie obchodzimy, ustanowiono ustawą sejmową z 23 kwietnia 1937 roku, jako – jak to zapisano w treści tej ustawy – „rocznicę odzyskania przez naród polski niepodległego bytu państwowego i jako dzień po wsze czasy związany z wielkim imieniem Józefa Piłsudskiego, zwycięskiego wodza narodu w walkach o wolność ojczyzny”.
Marszałek Piłsudski, nazywany ikoną naszej tradycji narodowej, w swoim telegramie z 16 listopada 1918 roku, notyfikującym powstanie państwa polskiego, adresowanym do przywódców największych ówczesnych mocarstw, napisał znamienne słowa, które, mimo upływu wielu lat, ani odrobinę nie straciły swojej wagi i aktualności, dlatego pozwolę sobie je przypomnieć:
„Państwo polskie powstaje z woli całego narodu i opiera się na podstawach demokratycznych. Rząd polski zastąpi panowanie przemocy, która przez sto czterdzieści lat ciążyła nad losami Polski – przez ustrój, zbudowany na porządku i sprawiedliwości”.
To samo zadanie – budowania ustroju na porządku i sprawiedliwości – staje teraz przed nowym parlamentem i nowym rządem.
Warto również przypomnieć sobie, że polska państwowość od pierwszych dni swojego istnienia w 1918 roku została skierowana na tory rozwoju – takiego rozwoju, że już kilka lat później była w stanie stawić czoła radzieckiej armii i odnieść nad nią zwycięstwo. Odbudowa państwa oznaczała wtedy nie tylko odtworzenie jego instytucji, ale również przemianę mentalności jego mieszkańców, sprawienie, że państwo było szanowane przez obywateli i uznawane za własne. Warto się zastanowić, czy i dziś tak jest. Warto zweryfikować, czym jest dzisiaj patriotyzm, poczucie więzi z Ojczyzną, poczucie odpowiedzialności za jej los. Piłsudski jest przecież także autorem słów, które powinniśmy sobie czasem powtarzać jak przestrogę: „Być zwyciężonym i nie ulec to zwycięstwo, zwyciężyć i spocząć na laurach to klęska”.
Dostojni goście, Szanowni Państwo,
Zróbmy wszystko, aby nie spocząć na laurach. Manifestujmy swój patriotyzm. Nasza codzienna, sumienna i dobrze wykonywana praca i przyzwoite życie – to patriotyzm XXI wieku. Dni świąteczne są okazją do romantycznych zrywów. Ale na co dzień rolą władz samorządowych jest organiczna, pozytywistyczna praca na rzecz poprawy jakości życia mieszkańców, na rzecz unowocześniania naszej małej powiatowej wspólnoty.
Dziś twórcy niepodległości Polski patrzą na nas i pewnie oceniają, co robimy z tym krajem, któremu przywrócili wolność. Nie chciałbym, żeby się na nas zawiedli. W 1918 roku Polacy pragnęli wolności. Dziś jesteśmy demokratycznym, wolnym krajem. Gdy myślę o poświęceniu poprzednich pokoleń, nabieram przekonania, że szansy, którą dostaliśmy, nie możemy zmarnować.
Na koniec przytoczę słowa Romana Dmowskiego: „Jesteśmy różni, pochodzimy z różnych stron Polski, mamy różne zainteresowania, ale łączy nas jeden cel. Cel ten to Ojczyzna, dla której chcemy żyć i pracować”.