109. urodziny Stefanii Zacharskiej

Data publikacji: 25 listopada 2015

109 lat skończyła dziś Stefania Zacharska – najstarsza tarnogórzanka, najstarsza mieszkanka województwa śląskiego i trzecia pod względem wieku Polka.
W dniu urodzin panią Stefanię odwiedzili przedstawiciele samorządu powiatowego i miejskiego oraz Zespołu Szkół Artystyczno-Projektowych, którego sędziwa jubilatka jest emerytowaną nauczycielką. Władze powiatowe reprezentował Sławomir Wilk, członek Zarządu Powiatu Tarnogórskiego.

Wizytę pani Stefanii złożył także Wacław Jan Kroczek, jedyny polski korespondent Gerontology Research Group – organizacji z siedzibą w Los Angeles, zbierającej i dokumentującej informacje o najstarszych mieszkańcach świata.
– Najstarszą żyjącą Polką jest Jadwiga Szubartowicz z Lublina, która 16 października ukończyła 110 lat. Drugi pod względem wieku Polak to Antoni Wojciechowski z Rabczyska w województwie wielkopolskim, który 15 listopada ukończył 109 lat i jest zaledwie o 10 dni starszy od pani Stefanii Zacharskiej – powiedział Wacław Jan Kroczek uczestnikom uroczystości. Zdradził również, że dzisiejszy dzień jest dla niego szczególny, ponieważ on sam jest tarnogórzaninem, absolwentem II LO im. Stanisława Staszica i Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.
Najstarsza tarnogórzanka, Stefania Zacharska, przyszła na świat w Stanisławowie. Była trzecim dzieckiem z sześciorga rodzeństwa. Kiedy miała 7 lat zaczęła uczęszczać do szkoły podstawowej. Kontynuowała naukę w gimnazjum Sióstr Urszulanek, a następnie uczęszczała do trzyletniego Seminarium Nauczycieli Rzemiosł w Rybniku również prowadzonego przez Siostry Urszulanki. Naukę w seminarium ukończyła egzaminem maturalnym oraz egzaminem sprawdzającym umiejętności praktyczne i zawodowe. Były to czasy wkrótce po I Wojnie Światowej i w kraju brakowało kadr nauczycielskich, a szczególnie nauczycieli zawodu. Aby mieć prawo nauczania zawodu i technologii trzeba było jeszcze odbyć dwuletnią praktykę zawodowo-dydaktyczną. Taką praktykę odbyła w Pracowni w Wyższej Szkole Zawodowej we Lwowie mającej prawo przysposabiania do zawodu nauczycielskiego. Po uzyskaniu dyplomu Nauczyciela Zawodu podjęła pracę w Prywatnym Gimnazjum Pani Pietraszkiewicz w Wilnie. Uczyła również w Gimnazjum Sióstr Benedyktynek w Wilnie. W 1938 zaczęła przygotowywać się do egzaminu kwalifikacyjnego dającego prawo do nauczania na stałym etacie również w szkołach państwowych jako nauczyciel dyplomowany. W okresie do wybuchu II Wojny Światowej pracowała w Żółkwii pod Lwowem. Był to okres wywózek inteligencji na Sybir. Cudem udało się jej przetrwać i uniknąć wywózki.
Do Tarnowskich Gór przyjechała po wojnie, wraz ze swoją siostrą Zosią, która zresztą dożyła wieku 104 lat. Od razu pani Stefania rozpoczęła pracę w powstającej właśnie Szkole Odzieżowej. Pracowała w niej do 1972 roku.

Obecnie, najstarszym żyjącym człowiekiem na świecie jest 116-letnia Amerykanka, pani Susannah Mushatt Jones (ur. 1899), mieszkająca w Nowym Jorku. Najstarszym żyjącym mężczyzną jest 112-letni Japończyk, pan Yasutaro Koide (ur. 1903), mieszkaniec prefektury Aichi.
Najstarszą żyjącą Europejką, jest 115-letnia pani Emma Morano (ur. 1899), mieszkająca w Verbanii we Włoszech.