Świynto śląski godki

Data publikacji: 3 grudnia 2015
Herb Powiatu Tarnogórskiego

Dzieci z Radzionkowa, Tarnowskich Gór, Piekar Śląskich, Rudy Śląskiej i Bytomia zaprezentowały śląskie wice, skecze, wiersze, bajki, piosenki, wyliczanki i tańce w konkursie pod nazwą „Świynto Śląski Godki i Szkolny Czelodki”, który zorganizował wczoraj, 2 grudnia, Zespół Szkół Specjalnych w Radzionkowie.

Dzieci z Radzionkowa, Tarnowskich Gór, Piekar Śląskich, Rudy Śląskiej i Bytomia zaprezentowały śląskie wice, skecze, wiersze, bajki, piosenki, wyliczanki i tańce w konkursie pod nazwą „Świynto Śląski Godki i Szkolny Czelodki”, który zorganizował wczoraj, 2 grudnia, Zespół Szkół Specjalnych w Radzionkowie. Patronat honorowy nad konkursem objął starosta tarnogórski Józef Burdziak, a pomysłodawczynią i „motorem napędowym” całego przedsięwzięcia była Maria Osadnik, znana regionalistka, rodowita radzińczanka, która już 20 lat temu w konkursie „Po naszymu czyli po śląsku” łosprawiała o Cidrach i która sama o sobie mówi z dumą: – Jo je cidrowo.
We wczorajszym konkursie nie było wygranych ani przegranych, wszyscy świetnie się bawili, a każdy wykonawca dostał dyplom i tyta z geszynkami, czyli – w tłumaczeniu ze śląskiego na gorolski – torbę z prezentami. Starostwo Powiatowe ufundowało nagrody książkowe.
Starosta Józef Burdziak wspólnie z Marią Osadnik i Jolantą Stopką, dyrektorem Zespołu Szkół Specjalnych w Radzionkowie, pogratulował wszystkim uczestnikom i ich opiekunom wysokiego poziomu artystycznego występów i kultywowania śląskich tradycji.
W prezencie od Marii Osadnik starosta dostał słoiczek tradycyjnego śląskiego smalcu ze skwarkami.

Zadzwoń teraz